Prije sedamnaest godina srušen Stari most (VIDEO)
Radiosarajevo.ba
Prije tačno sedamnaest godina u toku ratnih dejstava srušen je Stari most u Mostaru. Most je izgrađen u 16. stoljeću, najvjerovatnije između 1557. i 1566. godine., a djelo je tada poznatog mimara (graditelja) Hajrudina.
Stari most bio je i ostao glavni simbol grada na Neretvi, ali je divljačkim rušenjem prije devetnaest godina postao i simbol modernog varvarstva. Rušenje Starog mosta jedan je od najbizarnijih događaja rata koji je trajao od 1992 do 1995. Za rušenje Starog mosta optužene su snage HVO-a, koje su tada bile u ratnom sukobu s Armijom RBiH. Međutim, sudski epilog ovog divljačkog čina još uvijek nije poznat, jer se pred haškim Tribunalom u procesu „Prlić i ostali“ rušenje Starog mosta stavlja na teret tadašnjem generalu HVO-a Slobodanu Praljku.
Obnova Starog mosta trajala je nekoliko godina a konačno je obnovljen u novembru 2004. godine, jedanaest godina nakon rušenja. Najveći donatori za rekonstrukciju Starog mosta bile su vlade Turske i Italije.
Nakon rekonstrukcije Stari most je uvršten na listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a, što je još jedan dokaz njegove arhitektonske specifičnosti i estetske prijemčivosti. Neki tvrde da njegov specifični izgled nije plod nikakve arhitektonske struje nego je Stari most upravo takav zbog prostorne ograničenosti što je pravi Neretva koja dijeli Mostar na dva dijela.
Zanimljivo je i ironično što godišnjice pada Berlinskog zida i rušenja Starog mosta padaju na isti dan. Dok sada već ujedinjena Evropa slavi rušenje najvećeg i najbizarnijeg simbola podjele, Bosna i Hercegovina i dalje je na neki način podijeljena zemlja, a godišnjica rušenja Starog mosta koliko svjedoči o divljaštvu bosanskohercegovačkog rata, toliko može govoriti, shodno obnovi Starog mosta, i okrenutosti ka budućnosti.
Ipak, Mostar, iako s obnovljenim mostom koji nije izgubio ništa od starog sjaja i ljepote, još uvijek je svojevrsni simbol podijeljene Bosne i Hercegovine. Činjenica da jedan od najljepših bosanskohercegovačkih gradova nema gradonačelnika čak trinaest mjeseci nakon izbora govori o tome koliko monoetničke desničarske partije proždiru multietnički karakter Bosne i Hercegovine i koliko je ovako uređeno društvo opasno po budućnosti novih generacija Bosanaca i Hercegovaca.
http://www.youtube.com/watch?v=rfWyKJY1wc8
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.