Pavle Pavlović: Zašto je Holandija popustila Srbiji?

Radiosarajevo.ba
Pavle Pavlović: Zašto je Holandija popustila Srbiji?
Uri Rosenthal - novi šef diplomatije Holandije

Piše: Pavle Pavlović, Den Haag

Evropski ministri inostranih poslova kao da su još jednom išli protiv volje svojih birača. Nedavno je to bilo sa ukidanjem viza Srbiji I Crnoj Gori, a davanjem zelenog svjetla vlastima u Beogradu za pristup evropskim integracijama rezultiralo je stotinama pisama bijesnih čitalaca na portalima raznih medija u Holandiji.

Poruke ministara, koje su u ponedjeljak stigle iz Luksemburga, da Srbija ima još mnogo toga da učini da bi bila na putu za punopravnog člana EU su neuvjerljiva i po mnogim čitaocima liče na već viđene političke prevare. U Luksemburgu je precizno rečeno da će svaki korak Borisa Tadića i njegovih saradnika biti pod pažljivom lupom svih članica EU i da će se samo jednoglasno odlučivati da li će se i Beograd okititi evropskom zvjezdicom.

Treba podsjetiti da se tako govorilo i ranije: da je pristup Srbije evropskim integracijama bio kočen najprije od strane Holandije, zatim Belgije i još nekih zemalja. No, Den Hag je bio krajnje kategoričan u zahtjevima da vlasti susjedne zemlje moraju najprije ispuniti sve zahtjeve koje imaju od Haškog tribunala i u tome nije odstupao ni za milimetar. Simptomatično je da je Belgija koja je sada predsjedavajuća EU, prva popustila i čini se sa strpljenjem čekala promjenu vlasti u Kraljevini Holandiji. Novi ministar inostranih poslova niske zemlje Uri Rosental odmah je započeo s novim popustljivijim kursom plašeći se zamjeranja ostalim članicama EU koje već godinama vrše pritisak na Holandiju da promjeni čvrste stavove oko prijema Srbije u EU.

Čitatelji kao da su pametniji od političara pa se pitaju ko to nagrađuje Srbiju u kojoj se još kriju najveći ratni zločinci Ratko Mladić i Goran Hadžić. Zatim, brojna su pitanja zbog čega se od Srbije, kao preduslov za razmatranje njenog pristupa Evropskoj uniji, nije tražilo priznanje Kosova te šta je sa statusom Vojvodine, Sandžaka.

Iako vijest iz Luksemburga liči na veliku političku pobjedu Srbije lako se može dogoditi da to bude još veći fijasko. Naravno sve pod uslovom da evropski ministri ostanu pri onome sto su u ponedjeljak izjavili. Većina poznavalaca političkih zbivanja, ne samo u Holandiji, mišljenja je da ovakvim ublažavanjem kriterija oko prijema novih članica, EU samo ugrožava svoju budućnost. Sve su glasniji oni koji tvrde da će najveća ekonomsko-politička zajednica na Starom kontinentu zauvijek nestati kada u nju uđu sve nove balkanske državice. One će sobom donijeti nove nikada riješene političke probleme i do kraja ispražnjene kase. EU u sveopštoj krizi vise nema sigurne fondove za pomoć novim članicama. Kada se spominju zemlje ex-Jugoslavije govori se da je Grčka za njih Amerika iz zlatnih godina.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak