Oštra reakcija Amerikanaca nakon što je firma supruge Rame Isaka dobila posao sa Elektroprivredom

14
Radiosarajevo.ba
Oštra reakcija Amerikanaca nakon što je firma supruge Rame Isaka dobila posao sa Elektroprivredom

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini reagovala je povodom odluke Elektroprivede BiH da za najboljeg ponuđača za usluge fizičko-tehničke zaštite izabere konzorcij čini šest kompanija, među kojima se nalazi i kompanija supruge federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka.

Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:

"Kada supružnik ministra u aktuelnoj Vladi FBiH primi unosan ugovor od kompanije u vlasništvu države, postavljaju se ozbiljna pitanja u vezi sa sukobom interesa.

Dragan Bursać: Schmidt poništio zaključke NSRS-a. Možda se i Sud probudi i počne raditi svoj posao?

Postojeći Zakon o prevenciji sukoba interesa u FBiH izričito zabranjuje firmama kojima rukovode vladini službenici ili njihovi bliski rođaci, što uključuje i supružnike, da primaju više od 5.000 KM godišnje od bilo kog nivoa vlasti. Međutim, sprovođenje zakona je ključno.

Nažalost, izmjene Zakona o prevenciji sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. godine ukinule su državnu nadležnost za sprovođenje zakona FBiH. Dodatno, Zakon o prevenciji sukoba interesa u FBiH nema odredbe koje bi uspostavile nezavisno institucionalno tijelo koje bi bilo odgovorno za odlučivanje kada se ponašanje kvalifikuje kao sukob interesa.

Vlada FBiH već više od deset godina nije izmijenila zakon kako bi on ispunio svoju funkciju sprečavanja sukoba interesa i omogućio sprovođenje sankcija. Ovaj propust je odgovornost prethodne Vlade FBiH, uključujući trenutnu opoziciju, kao i trenutnu Vladu FBiH.

Sramotno je da Vlada FBiH – i prethodna i sadašnja – ili namjerno odbija ili na drugi način nije uspela da izmijeni ili usvoji efikasan i izvršan zakon o sukobu interesa, što omogućava da sukobi interesa ostanu nesankcionisani.

Vlasti FBiH trebaju bez odlaganja poduzeti korake kako bi usvojile Zakon o prevenciji sukoba interesa u FBiH u skladu sa međunarodnim standardima koji sprečavaju situacije poput ove i uspostave mehanizam za odgovornost onih koji se bave korupcijom.

Nedostatak takvih zakona oduzima građanima BiH mogućnost da se takmiče na fer tržištu, legalizuje korupciju i lišava građane FBiH poštenih vladinih usluga. Što se tiče učešća firme Condor u sigurnosnom ugovoru koji je dodijeljen Elektroprivredi, etički ispravan korak bio bi da firma povuče svoje učešće", stoji u reakciji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (14)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak