Oslobođen Jovan Divjak
19,00
Divjak se sa pozornice Doma mladih, zajedno sa štićenicima i članovima udruženja Obrazovanje gradi BiH, obratio građanima koji su došli u Dom mladih da ga dočekaju i proslave puštanje na slobodu i povratak kući. Prve riječi kojima se obratio prisutnima bile su:
"Ovo je Bosna, ovo je Sarajevo!"
Potom je naglasio koliko mu je humanitarka Sanela Jenkins pomogla u posljednjih deset dana i kako se svim silama borila da se on iz Austrije vrati kući. Divjaka je privatni avion Sanele Jenkins čak pet dana čekao na bečkom aerodromu, na šta je Divjak šaljivo prokomentarisao da ga ni njegova supruga nikad nije čekala pet dana.
"Vjerovatno će biti zamjerki oko toga kome pripadaju zasluge za to što sam stigao kući, ali ovdje je riječ o ljudima, o pojedincima. To ste i svi vi koji ste sada došli, mnogo vam hvala.", dodao je.
Jenkins je danas došla na aerodrom kako bi pozdravila Divjaka, a potom se morala vratiti svojim obavezama.
"Ovo je poraz srpske strane, a mi nismo gubili nikad, otkako je počela agresija. Nikad neće pasti Bosna i Hercegovina! Dijelimo se na kantone, gradove i ulice, ali mi koji smo se ovdje okupili, mi građanske provinijencije to znamo.", rekao je Divjak, te o odnosu bh. vlasti prema njegovom slučaju dodao:
"Ja ne znam šta su oni dogovarali u Karađorđevu, ali znam da niko od članova predsjedništva, niko od vlasti nije reagovao kada je Boris Tadić poistovjetio Ganića i Divjaka sa Mladićem i Karadžićem."
Jovan Divjak je u obraćanju građanima koji su došli u Dom mladih rekao i da su svi pozvani da se uključe u rad udruženja Obrazovanje gradi BiH, te da zasade drvo, što je jedan od običaja ovog udruženja. Udruženje Jovana Divjaka je dosad stipendiralo 3700 djece, što je suma od 1.700.000 eura.
"Kada mi moja deca kažu: čika Jova je naš brend, ja kažem: nisam ja brend, brend su Sarajlije.", dodao je Divjak.
18,32
Jovan Divjak stigao u Dom mladih, gdje su se okupili brojni kulturni radnici, novinari, fotoreporteri i građani Sarajeva koji su posljednjih nekoliko mjeseci radili sve što su mogli da bi Divjaka pustili na slobodu. Između ostalih su tu i Arijana Saračević - Helać, Senka i Almir Kurt, Haris Pašović, Duška Jurišić, a za atmosferu je zadužena muzika po izboru Radija Sarajevo.
17,15
Posljednja informacija je da je Jovan Divjak konačno stigao u svoj grad. Maločas je sletio na sarajevski aerodrom, kako je i najavljeno, privatnim avionom. Pored gradonačelnika Behmena, tamo su ga dočekale brojne Sarajlije, a on nije krio svoje oduševljenje. Rekao je da se osjeća fenomenalno, zahvalio se svima na dočeku i poručio: Vidimo se večeras u Domu Mladih!
Oslobođen Jovan Divjak
General Jovan Divjak slobodan je čovjek, potvrđeno je za portal RadioSarajevo.ba. Austrijsko tužilaštvo odbacilo je zahtjev Srbije za njegovo izručenje i odbačene su sve restriktivne mjere protiv Divjaka, čiji se povratak u sarajevo očekuje u toku dana.
Divjak je napustio advokatski ured sa dobrim vijestima, zajedno sa delegacijom BiH na čelu sa Harisom Hrleom, otišao po svoja lična dokumenta, nakon čega konačno putuje za Sarajevo.
Kako saznaje RadioSarajevo, Divjak će najvjerovatnije u Sarajevo stići u kasnim poslijepodnevnim satima, privatnim avionom Sanele Jenkins, humanitarke i filantropa koja je zadnjih dana izvršila lobiranje slavnih i utjecajnih ličnosti kako bi se prekinuo pravni vakuum i ubrzalo puštanje Divjaka iz Austrije.
U Udruženju Obrazovanje gradi BiH trenutno su u fazi priprema za doček svog osnivača - čika Jove. "Svečani doček našem čika Jovi, pripremamo za 18:30 sati, u Domu mladih. Dodjite i svojim prisustvom uveličajte taj divni trenutak", poručuju iz ovog udruženja.
Jovan Divjak uhapšen je 3. marta u Austriji na temelju optužnice Republike Srbije. Nekoliko dana kasnije Divjak pušten iz zatovra uz kauciju od 500.000 eura.
Stav Ministarstva vanjskih poslova BiH
Ambasador BiH u Austriji Haris Hrle izjavio je medijima kako su ukinute sve restrikcije vezane za Divjakov boravak u Austriji.
"Kaucija će tokom dana biti vraćena
davaocu. Ambasada je svim raspoloživim diplomatskim i konzularnim
tehnikama i aktivnostima štitila državljanska prava Jovana Divjaka,
razumijevajući državljanstvo, pogotovo u slučaju politički motivisane
optužnice, kao neposredan izraz državne suverenosti. Moram naglasiti da je zbog niza nedozvoljenih pravnih i političkih radnji koje su kontinuirano ometale i podrivale odbranu, slučaj Divjak mnogo složeniji i teži od slučaja Ganić. Ipak, Jovan Divjak je u Beču proveo manje nego Ganić u Londonu. Pet dana manje, ali ipak manje. To je i odraz naše uvježbanosti stečene u namjeri zaštite ukupnih spoljnopolitičkih državnih interesa".
Hrle je potvrdio da bosanskohercegovački zahtjev za izručenje Divjaka sud u Austriji nije razmatrao. Prinudni boravak Jovana Divjaka u Beču je okončan, kaže Hrle i dodaje da se u u funkciji ambasadora neće više oglašavati povodom tog slučaja.
Šta kaže tužilaštvo Srbije
Bruno Vekarić, zamjenik tužioca za ratne zločine Srbije, rekao je srbijanskim medijima da u odluci austrijskog suda kojom se odbija izručenje Divjaka Srbiji “očigledno postoje neki drugi razlozi koji nemaju veze s pravom”.
Zbog sumnje da je učestvovao u zločinu u Dobrovoljačkoj ulici, prošle godine je u Velikoj Britaniji uhapšen i Ejup Ganić, bivši član Predsjedništva BiH. Međutim, sud u Londonu odbio je zahtjev Srbije za njegovo izručenje, obrazloživši da se radi o “zloupotrebi procesa u političke svrhe”.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.