Okrugli stol 'Procesuiranje seksualiziranog nasilja u oružanim sukobima'

Radiosarajevo.ba
Okrugli stol 'Procesuiranje seksualiziranog nasilja u oružanim sukobima'
Foto: Večernji list

Žrtve seksualnog zlostavljanja koje svjedoče na suđenjima za ratne zločine žele da budu tretirane kao ljudska bića, kazala je Gorana Mlinarević, koautorica studije „... i da se nigdje i nikome na svijetu ne dogodi“.

Studiju je izdala međunarodna humanitarna organizacija za ženska prava Medica Mondiale, a predstavljena je na okruglom stolu „Procesuiranje seksualiziranog nasilja u oružanim sukobima - zaštita i prava žrtava-svjedokinja ratnog nasilja“ koji je 24. novembra ove godine održan u Sarajevu, prenosi birn.ba.

„Žrtve seksualnog zlostavljanja tokom suđenja za ratne zločine budu minimizirane jer su jedini živući dokazi u predmetima ratnih zločina. Potrebno im je pružiti informacije o svim procedurama i pripremiti ih za svjedočenje“, kazala je Milnarević, navodeći neke od preporuka koje su žrtve seksualnog zlostavljanja spomenule, a koje bi im olakšale put da svjedoče o traumi koju su preživjele.

Žrtvama seksualnog zlostavljanja, kako se navodi u studiji, svjedočenje na suđenjima za ratne zločine biće olakšano ako imaju riješeno pitanje transporta, osiguranu zdravstvenu pomoć ukoliko im pozli, kao i emotivnu pomoć od žena koje su preživjele ista iskustva, te psihološka pomoć.

Studija je napravljena na osnovu razgovora sa 50 žena žrtava silovanja koje su svjedočile na suđenjima za ratne zločine u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY/MKSJ) i Sudu BiH, te na osnovu razgovora sa sudijama i tužiocima koji rade na tim predmetima.

Monica Hauser, predstavnica Medica Mondiale istakla je da se nasilje nad ženama nastavlja ukoliko društvo o takvim zločinima šuti.

„Cijelo društvo odgovorno je da pomogne ženama žrtvama da izgrade svoju perspektivu. Na ovom okruglom stolu su bili prisutni mnogi stručnjaci i svjedokinje, a nadam se da ćemo uspostavljanjem Radne grupe eksperata pomoći da preživjeli konačno vide pravdu“, kazala je Hauser.

Okrugli sto pomogla je organizirati Misija OSCE-a u BiH, čiji je stav, prema riječima pravne savjetnice Stephanie Barbour, da se problemi i zaštita žrtava moraju hitno rješavati, a posebno kada su u pitanju žrtve seksualnog zlostavljanja.
"Bez hitnih unapređenja zaštite BiH jednostavno neće moći ostvariti ciljeve iz Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina“, kazala je Barbour.

Vezano: UN optužuje: BiH ne štiti civilne žrtve rata

birn.ba/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak