Koliko su bogati naši političari
Radiosarajevo.ba
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je na svojoj web stranici objavio bazu podataka o imovini bh. političara.
Građani Bosne i Hercegovine imaju zakonsko pravo da izvrše uvid u imovinsko stanje izabranih zvaničnika, što im je omogućeno Zakonom o slobodnom pristupu informacijama. Drugi zakon izabrane zvaničnike obavezuje da periodično - na početku i kraju mandata - popune i podnesu imovinski karton Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).
Međutim, niti jedan od ovih zakona nema mehanizme koji bi garantirali da će javnost uistinu i imati pristup informacijama, odnosno da će zvaničnici postupiti u skladu sa zahtjevima CIK-a.
Novinari CIN-a su pretražili sudske spise, platne liste, berzanske izvještaje, registre preduzeća i drugu dokumentaciju. Dobivene informacije su usporedili sa onima koje su izabrani zvaničnici prijavili u imovinskim kartonima. Istraživanjem su obuhvaćena i imena utjecajnih osoba - onih sa jakim stranačkim vezama koji nisu obavezni podnijeti imovinski karton, ali čija se imovina može saznati uvidom u dokumente koji bi trebali biti dostupni javnosti.
Neki od prikupljenih podataka potpadaju pod zaštićene ili privatne podatke zbog čega nisu dostupni. Većina prezentiranih podataka predstavlja javnu informaciju i trebala bi, kako to propisuje Zakon o slobodnom pristupu informacijama, biti dostupna javnosti.
Baza podataka
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.