Jednostavnije podnošenje zahtjeva za vize

Radiosarajevo.ba
Jednostavnije podnošenje zahtjeva za vize
Natpis Schengen (Foto: arhiv)


Ubuduće bi proces dobijanja šengenske vize trebalo da bude pojednostavljen. Preciznije, uslovi za dobijanje vize se nisu promijenili, drugačija je samo procedura.

Vlasnik "šengenske vize" može putovati kroz 25 evropskih država ne zadržavajući se na graničnim prelazima. Dosada je svaka zemlja šengen-zone imala svoje propise za izdavanje viza. Od danas (5.4.2010.) stvari su drugačije. Na snagu je stupio viza-kodeks, objašnjava Evropska komesarka za pravosuđe Cecilia Malmström.

"Cilj ovog kodeksa je koordinacija procesa izdavanja viza što bi milionima ljudi u svijetu trebalo da olakša podnošenje zahtjeva", kaže ona.

Procedura bi tako trebalo da postane jedinstvena, ali i jeftinija. Ostaje na snazi odredba da izdavanje vize za odrasle košta 60 eura, ali će ubuduće djeca od 6 do 12 godina starosti morati da plate samo 35 eura. Formular koji se popunjava kao zahtjev će biti kraći i jednostavniji, naglašava Jan de Ceuster, službenik Evropske komisije, koji tvrdi da je stari sistem imao određene propuste.
"Moramo priznati da izdavanje viza u prošlosti nije bio, kako bi se to tržišnim rječnikom reklo, "prijateljski nastrojen" prema podnosiocima zahtjeva. Oni su morali stojati u dugim redovima, ponekad su čekali i po dva mjeseca prije nego što bi uopšte mogli podnijeti zahtjev."

Dvije sedmice za zahtjev, dvije za odgovor

Od sada konzulati zemalja šengenske zone moraju svakom podnosiocu zahtjeva u roku od 15 dana ponuditi termin za predaju svih formulara, a isti rok od 15 dana imaju i za odgovor na zahtjev. Ukoliko podnosilac zahtjeva bude odbijen, mora uslijediti obrazloženje za to. Ranije nije bilo tako, objašnjava Jan de Ceuster.

"Ponekad je zahtjev odbijan bez ikakvog obrazloženja. Nije bilo mogućnosti za žalbu što je izazivalo brojne frustracije i zloglasnu sliku o stvaranju "tvrđave Evropa", kaže De Ceuster.

Od aprila 2011. biće moguće i da se protiv odbacivanja zahtjeva za dodjelu vize, u nekoj od zemalja šengenske zone može uložiti i žalba pred sudom koji onda donosi konačnu odluku. Novi viza-kodeks naravno ne važi za članice EU koje nisu dio ove zone, a to su Velika Britanija, Irska, Bugarska, Rumunija i Kipar.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak