Građani medijima vjeruju više nego nevladinom sektoru

Radiosarajevo.ba
Građani medijima vjeruju više nego nevladinom sektoru
S press-konferencije o rezultatima istraživanja (Foto: radiosarajevo.ba / Denis Ruvić)

Prema predstavljenom istraživanju javnog mnijenja, koje je za BH Novinare i Fondaciju Friedrich Ebert provela agencija Prism Research, građani Bosne i Hercegovine medijima vjeruju više nego nevladinom sektoru, a najmanje se vjeruje institucijama, političkim strankama i političarima.

Građani Republike Srpske imaju više (82.8 %) povjerenja u medije nego li građani Federacije BiH (71.9 %), a procent građana BiH koji vjeruju medijima iznosi 75.8 posto.

U poređenju sa rezultatima ispitivanja javnog mnijenje koje je sprovedeno prije godinu dana, nije bilo nekih značajnih promjena u stavovima osim što je na nivou BiH nešto značajno poraslo povjerenje u vjerske zajednice.

Međutim, u Federaciji BiH je u periodu od godinu dana došlo do značajnijeg pada onih koji najviše vjeruju medijima ( sa 83.2 % na 71.9 %), dok je u Republici Srpskoj ovaj put došlo do znatnog povećanja procenta onih koji vjeruju medijima u odnosu na period od prije godinu dana (sa 54.5 na 82.8 %)

Iako velika većina ispitanika smatra da mediji podjednako objektivno izvještavaju o političkim strankama, ipak njih 41 posto smatra da je najveća prepreka slobodi medija politička zavisnost, a 32 posto razlog tome vidi u općoj političkoj situaciji. Ured visokog predstavnika Međunarodne zajednice okarakteriziran je kao manje utjecajan na rad medije od političkih stranaka.

Daleko najveći broj ispitanika smatra da su političke stranke i političari općenito (67.3 %) najveći kršitelji novinarskih prava i medijskih sloboda u BiH. U tom smislu ne postoje značajne razlike u percepciji građana FBiH (70. 6 %) i Republike Srpske (62.3 %). Međutim, u periodu od godinu dana je dramatično porastao procenat onih koji smatraju da su političke stranke i političari općenito najveći kršitelji novinarskih prava i medijskih sloboda u BiH (2009 – 58.3 %).

Međutim, najzanimljiviji dio rezultata istraživanja jeste da svaki peti ispitanik na nivou BiH i FBiH, odnosno svaki četvrti na nivou RS, smatra da je u nekim slučajevima napad na novinare opravdan. Međutim, u odnosu na period od prije godinu dana, došlo je do značajnog porasta u broju onih koji smatraju da je svaka vrsta napada na novinare u potpunosti neprihvatljiva.

Bolji zakonski okvir, veća finansijska sredstva i bolje obrazovanje su faktori koje većina građana vidi kao presudne za razvoj i unaprjeđenje novinarstva. Također, većina ispitanika smatra da je kažnjavanje političara koji prijete novinarima ili ih čak napadaju najefikasniji način borbe za slobodu medija.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak