DW: EU će do 2012 imati jedinstveni zakon o Azilu

Radiosarajevo.ba
DW: EU će do 2012 imati jedinstveni zakon o Azilu


Zemlje Evropske unije planiraju da usaglase zakone i procedure za dobijanje azila koji se sada znatno razlikuju, kako bi spriječile zloupotrebe i smanjile broj izbjeglica koje se sele iz jedne u drugu zemlju u potrazi za azilom.

U nekima od članica EU-a je mnogo lakše dobiti azil i postupak kraće traje, a i broj priznatih azilanta se bitno razlikuje, zbog čega su izbjeglice motivisane da se sele iz jedne zemlje u drugu u nadi da će, ako su u jednoj odbijeni u drugoj ipak dobiti azil.

- Potrebni su nam zajednički standardi i norme, zato što je to efikasnije i humanije, pošto ljudi manje čekaju i manje se muče. Ako dobiju pozitivan odgovor, mogu ranije da počnu s integracijom u zemlji koja ih je primila. Ako dobiju negativan odgovor, bolje je da to što prije saznaju, ocijenila je komesarka EU za unutarnje poslove Cecilia Malmstrom, prenosi Radio Deutsche Welle.

Evropska komisija je prije godinu dana iznijela prijedloge za usaglašavanje postupaka, a članice EU su sebi postavile rok do 2012. godine za donošenje jedinstvenih zakona o azilu.

Njemački državni tajnik za migraciju i azil Melchior Watlet napomenuo je da pritisak za usaglašavanje postupka za odobrenje azila dolazi, prije svega, iz određenih zemalja EU.

- Zemlje, poput Grčke, Malte i Kipra su, zbog geografskog položaja, posebno pogođene migracionim kretanjima, ukazao je on, uz napomenu da je ovo zapravo pitanje solidarnosti između članica EU zato što jedna zemlja sama ne može da snosi sav teret.

Anketa Evropske komisije, koja je nedavno provedena među oko 1.000 izbjeglica, pokazuje da se i kvalitet postupka za odobrenje azila znatno razlikuje.

Odgovarajući na pitanja o iskustvima koja su imali, azilanti su kao jednu od zemalja koja osigurava najbolji tretman naveli Njemačku zato što veoma opsežno informiše izbjeglice o njihovim pravima i obavezama i to na 59 jezika.

Prema rezultatima ovog istraživanja, daleko se manje o izbjeglicama staraju, naprimjer Danska i Belgija, pošto su sve informacije samo na nekoliko jezika.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak