Dogovor Čović-Tihić: Ništa od trećeg entiteta

Radiosarajevo.ba
Dogovor Čović-Tihić: Ništa od trećeg entiteta


Predsjednik SDA Sulejman Tihić prije nekoliko dana je od lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića zatražio izjašnjavanje o sve češćim izjavama u kojima on najavljuje formiranje posebne teritorijalne jedinice sa hrvatskom većinom, sa Mostarom kao stolnim gradom, piše u petak "Dnevni list".

Tihić je zapravo od Čovića zatražio da se ogradi od toga ako želi partnerstvo sa SDA i SDP-om u formiranju vlasti na federalnom i državnom nivou.

Prema riječima jednoga bliskoga saradnika predsjednika SDA, predsjednik HDZ-a BiH se na primjedbe predsjednika SDA samo nasmijao i skrušeno, pokajnički kazao kako je on svjestan da od trećega entiteta nema ništa, te da je to bio samo dio izborne kampanje i želja da se u tom euforičnom trenutku ispijanja pobjedničkoga šampanjca zadovolji "ego" biračkoga tijela.

Velikodušne ponude i dobronamjerne savjete Hrvatima od Milorada Dodika Ćović nije želio komentarisati jer ih, navodno, ne smatra ozbiljnim. Prema pouzdanim informacijama, Čović je zatražio od Tihića podršku da HDZ BiH dobije poziciju mandatara u Vijeću ministara BiH. Lider SDA mu je, prema riječima izvora "Dnevnog lista", odgovorio kako se njegova stranka neće previše petljati u kadrovska rješenja i prepustiće inicijativu u pregovorima o kadrovskim pitanjima SDP-u, kao najjačoj stranci, i njegovom lideru Zlatku Lagumdžiji.

Ipak, Tihić je nakon razgovora sa Čovićem kazao kako je najrealnije da oba HDZ-a uđu u federalnu Vladu, a da se nakon toga, ako sve bude korektno, nastave razgovori i o formiranju vlasti na državnom nivou. I Tihić i Čović su se, navodno, složili da državnu vlast treba okupiti oko modifikovanog "aprilskog paketa" ustavnih promjena, jer je nerealno očekivati da se u BiH dogode radikalne ustavne promjene bez snažnoga pritiska međunarodne zajednice, što se ipak neće dogoditi.

Takvu "proreformsku" opciju sa jakim političkim akterima, prije svega SNSD-om i SDP-om, zagovara međunarodna zajednica. Moćna i diskretna diplomacija je već "spojila" Milorada Dodika i Zlatka Lagumdžiju i oni i službeno za nekoliko dana sjedaju i otvaraju partnerstvo. Uostalom, to je i sam Dodik potvrdio rjječima kako će razgovarati sa Lagumdžijom, iako ga ne voli jer je "zagadio" odnose, i to na podsticaj iz centra evropske socijaldemokracije.

Inače, Tihić nije krio zadovoljstvo rezultatima razgovora i stajalištima koja su mu izložili predsjednici obaju HDZ-ova, Čović i Božo Ljubić. iako se radilo samo o rutinskome ispijanju čaja i kafice.

Tu se ipak nazire ozbiljan problem. Ako na stolu bude "aprilski", makar i modifikovani, paket ustavnih promjena, teško da u tom haosu mogu zajedno biti HDZ BiH i HDZ1990. Kako nema naznaka o promjeni stajališta i kako Božo Ljubić zagovara radikalne ustavne zahvate, logično se nameće pitanje smisla i uloge "devedesetke" u toj mogućoj "prudskoj" koaliciji. Jednako tako mogao bi nastati i "kratki spoj" sa HSP-om BiH, ako u izvršnu vlast uđu oba HDZ-a. Moglo bi biti pretijesno za Jurišićevu stranku, a odbacivanje "pravaša" značilo bi svojevrsnu izdaju vjernoga koalicionog partnera. U HDZ-u 1990. uvjeravaju da se to neće dogoditi pod cijenu odlaska u opoziciju, piše "Dnevni list".

Zato je Čoviću izuzetno stalo zadržati ministarske fotelje u Alipašinoj ulici jer bi na taj način možda i "razbio" koaliciju HDZ-a 1990. i HSP-a BiH ili bi, u slučaju da oni ostanu odani jedni drugima i ostanu u opoziciji, prigrabio svu "hrvatsku vlast" u većem entitetu. Teško je bilo šta "ishemijati", a da bude "vuk sit i sve ovce na broju".

Međutim, mnogo je komotniji odnos između SDP-a i SDA. Sulejman Tihić nije opterećen kvantitetom, pa niti nešto posebno kvalitetom ministarskih portfelja koje objektivno može iznuditi od SDP-a. On mudro "gura u vatru" Zlatka Lagumdžiju i već SDP-u otvoreno nudi premijersku poziciju u entitetu, a da zapravo SDA samo zamijeni "sobe" u Vladi Federacije i okupira ministarstva koje je nekad držao SBiH.

Sulejman Tihić navodno želi, u neku ruku, mali predah i djelovanje iz sjene kao "drugi". Prućaće punu podršku Lagumdžiji i njegovom SDP-u, ali ne želi da SDA i dalje nosi teret najveće odgovornosti. Lagumdžija je do sada uglavnom stalno kritikovao vlast, napadao i dobro i loše, hvalio se da ima rješenja za sve probleme u zemlji.

Tihić mu daje priliku pametovanje pretvoriti u konkretna djela pa neka osjeti kako to izgleda kada novca nema, a gladnih je usta na stotine hiljada.

dnevnilist/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak