Članice EU podijeljene oko vojne misije u BiH

Radiosarajevo.ba
Članice EU podijeljene oko vojne misije u BiH

Suština razlike u mišljenju članica EU o budućnosti i mandatu vojne operacije u BiH jeste što neke od njih žele da se 17. novembra 2010. završi izvršni dio ove misije, a druge da se nastavi, odnosno da se pitanje kada će misija biti okončana ostavi otvoreno, javio je dopisnik Srne iz Brisela.

Ministri vanjskih poslova EU danas, drugog dana zasjedanja u Briselu, razmatraju situaciju na zapadnom Balkanu, posebno budućnost i mandat vojne operacije EU u BiH, koji ističe u novembru naredne godine.

Zatvaranja OHR-a uvjet za kandidaturu

Šefovi diplomatija zemalja Unije jučer su također raspravljali o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini i perspektivama evropskih integracija Bosne i Hercegovine. Ministri su, nanovo, izrazili „zabrinutost zbog razvoja političke situacije u Bosni i Hercegovini“, te opet pozvali političke lidere u BiH da ubrzaju reforme neophodne za što brži put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji.

Savjet ministara EU o zapadnom Balkanu


Ono što je novitet jeste da je sada i Vijeće EU naglasilo neophodnost zatvaranja OHR-a, postavivši njegovu transformaciju u Ured specijalnog predstavnika EU kao preduslov za podnošenje kandidature za članstvo u Evropskoj uniji.

Nasuprot nekim ranijim izjavama komesara za proširenje, Ollija Rehna, šefovi diplomatija nisu ustavne reforme naveli kao preduslov za podnošenje kandidature, ponovivši i da ustavne reforme, također, nisu ni uslov zatvaranja OHR-a, ali da je nužno pokrenuti početnik paket ustavnih promjena.

Zajednička vizija zajedničke budućnosti


Evropska unija i SAD pokrenuli su tzv. „butmirski proces“ čiji je cilj postići konsenzus oko minimalnih ali važnih promjena ustava Bosne i Hercegovine. Cilj butmirskog paketa, što naglašavaju i evropski ministri, jeste osnažiti državu u smislu lakšeg ispunjavanja obaveza u evropskim integracijama.

Vijeće ministra EU smatra da su „zajednička vizija zajedničke budućnosti“ i politička volja da se ispune uslovi za eurointegraciju zemlje, neophodni koraci za napredak BiH. Istovremeno Vijeće EU konstatuje i progres koji je zemlja napravila u procesu vizne liberalizacije, i posebno pohvaljuje zadovoljavajuću implementaciju Prelaznog sporazuma.

Srbiji uklonjena još jedna prepreka

Na jučerašnjem dijelu sastanka, Vijeće je odmrznulo Prelazni trgovinski sporazum između EU i Srbije, čime su otklonjene sve formalne prepreke Srbiji u podnošenju kandidature za članstvo u Evropskoj uniji.

Verhagen: Bolje da Srbija pričeka s kandidaturom


Holandija je dugo vremena blokirala Prelazni sporazum, kojeg je Srbija, ipak, jednostrano primjenjivala. Razlog holandske blokade bila je loša saradnja Srbije sa Haaškim tribunalom. Međutim, nakon pozitivnog izvještaja glavnog haaškog tužioca Sergea Brammertza pred Vijećem sigurnosti UN-a prošle sedmice, Holandija je promijenila stav.

Primjena Prelaznog trgovinskog sporazuma počet će od 1. januara 2010. godine, a ratifikacija cijelog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) očekuje se nakon juna 2010., kada će biti obavljena sljedeća procjena saradnje Srbije sa Haaškim tribunalom.

Predsjednik Srbije Boris Tadić najavljuje što skoriju kandidaturu, a holandski ministar vanjskih poslova Maxime Verhagen smatra da se ne treba žuriti.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak