Ćirilica i entitetsko državljanstvo u ličnim kartama

Radiosarajevo.ba
Ćirilica i entitetsko državljanstvo u ličnim kartama

Nakon što je Savjet ministara BiH usvojio amandman kojim se predviđa da u ličnim kartama bude zastupljeno i latinično i ćirilićno pismo, Ustavno-pravna komisija Predstavničkog doma PS BiH usvojila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti državljana BiH.

Ovim Zakonom je tako utvrđena mogućnost da u ličnoj karti državljana BiH, bude navedeno entitetsko državljanstvo i pisanje podataka latiničnim i ćiriličnim pismom.

Komisija je usvojila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, zajedno s amandmanima Savjeta ministara.

Za predložene zakone glasali su srpski i hrvatski članovi Komisije, dok su bošnjački članovi bili protiv, jer su, kako tvrde, amandmani Savjeta ministara na ova dva zakonska prijedloga usvojeni preglasavanjem bošnjačkih ministara.

Entitetsko državljanstvo, prema ovom amandmanu, unosi se na zahtjev podnosioca zahtjeva za izdavanje lične karte ili kada je to neophodno za provođenje Izbornog zakona BiH, što je slučaj u Brčko distriktu.

Šefik Džaferović, predsjedavajući Komisije i poslanik SDA, insistirao je da je zaobiđen prilikom traganja za dogovorom te da ne može biti preglasavanja o ovom zakonu, kao ni o zakonu o prebivalištu i boravištu.

Denis Bećirović iz SDP-a rekao je da amandmani Savjeta ministara BiH nisu rezultat kompromisa i da se njima ruši ranije postignuti kompromis, iako Komisija u više navrata nije uspjela da pronađe kompromis o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, odnosno Zakona o prebivalištu i boravištu.

Lazar Prodanović iz SNSD-a, koji je prvi amandmanima tražio da se omogući navođenje entitetskog državljanstva i pisanja podataka ćirilicom i latinicom, ali je odustao od njih u korist amandmana Savjeta ministara, istakao je da su entitetsko državljanstvo i ravnopravnost pisama ustavno priznate kategorije u BiH.

Aleksandra Pandurević iz SDS-a ocijenila je prihvatljivim amandmane Savjeta ministara BiH, konstatujući da se njima samo poštuju ustavne kategorije.

Podršku poštivanju Ustava BiH dali su i hrvatski članovi Komisije Božo Ljubić i Mato Franjičević.

 

 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak