Amerikanci traže saveznike protiv moćne Kine

Radiosarajevo.ba
Amerikanci traže saveznike protiv moćne Kine
Yuan pada, pada i uvoz (Foto: Stock)

„Ulazeći u sukob sa Kinom, kada su u pitanju monetarna politika, trgovina i sigurnost, administracija predsjednika Obame mijenja svoj kurs naspram Pekinga, tražeći saveznike s kojima bi se zajedničkim snagama oduprla novoj svjetskoj sili, za koju zvaničnici kažu da ne namjerava umnogome sarađivati sa Sjedinjenim Državama“, piše današnji New York Times.

Radi se o pomaku od dosadašnje politike udvaranja Pekingu „jedan na jedan“. Amerikanci sada teže zemlje koje graniče s Kinom, kao i najvažnije kineske trgovinske partnere, okupiti u koaliciju, kojom bi kineski lideri bili prisiljeni pozabaviti se gorućim pitanjima kao što je monetarna politika ili teritorijalne pretenzije kineske vlade u Južnom kineskom moru.

O novom kursu američke politike raspravljalo se proteklog vikenda na samitu najrazvijenijih svjetskih država u Južnoj Koreji. Sjedinjene Države su dobile pristanak da izvrše jači pritisak na Kinu, kako bi se smanjila trgovinska neravnoteža, što bi utjecalo na povećanje vrijednosti kineske valute yuana.

Zbog čega Amerikanci to žele? Odgovor je, manje-više, jednostavan: kineski yuan je vezan za dolar, tako da je devalvacija dolara na isti način utjecala i na yuan, mada mnogi američki ekonomisti tvrde da je yuan potcijenjen u odnosu na dolar za 40%, što čini da je kineskim građanima uvozna roba skuplja i nepristupačnija te daje vještačku prednost kineskim proizvođačima i izvoznicima.

Za Kinu to možda i ne predstavlja ogroman problem, ali za Amerikance znači kreiranje ogromne neravnoteže na tržištu. U interesu je SAD-a, više nego bilo koje druge ekonomije na svijetu da Kina troši svoje viškove na drugom mjestu.

Tenzije na relaciji Peking – Washington su naročito porasle od kada se ispostavilo da Kina zadržava isporuke vrijednih minerala, koje SAD koriste u izradi napredne vojne opreme, kao što su navodeći projektili. Američki zvaničnici su opravdano zabrinuti, jer postaje nejasno koliko su motivacije Pekinga u ovom slučaju strateške, a koliko ekonomske.

Kako bi se oduprle onome što se već otvoreno naziva kineskim trijumfalizmom, SAD obnavljaju hladnoratovska savezništva s Japanom i Južnom Korejom, učvršćujući svoje prisustvo na azijskom kontinentu.

New York Times navodi i mišljenje glavnog savjetnika za kineska pitanja u Bijeloj kući Jeffreya A. Badera. On smatra da je kinesko pokazivanje mišića postalo najizraženije nakon ekonomske krize 2008., naročito zbog tvrdnje Pekinga „da su SAD sila u opadanju, a Kina sila u uzdizanju“. Posebno neprijateljstvo prema SAD gaji kineska Narodna oslobodilačka armija.

Tenzije su još više porasle istragom koju američka administracija sprovodi na osnovu prijave sindikata United Steelworkers da Kina krši trgovinske sporazume državnom podrškom razvoju tehnologija „čiste energije“.

„U svakom slučaju“, kaže šef odsjeka za kinesku politiku na Univerzitetu George Washington David Shambaugh: „Signali koji se šalju Pekingu vrlo su jasni. SAD ima i druge, puno bolje prijatelje u regionu.“

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak