Jasmin Mrkonja za Radiosarajevo.ba: Skandinavska škola rukometa uvijek iskoči u prvi plan

Radiosarajevo.ba
Jasmin Mrkonja za Radiosarajevo.ba: Skandinavska škola rukometa uvijek iskoči u prvi plan

Evropsko prvenstvo u rukometu, održano u Poljskoj, koje je završeno u nedjelju ostavilo je fantastičan utisak na sve ljubitelje rukometa. Prvak je postala Njemačka kojoj niko nije davao ozbiljne šanse, dok je apsolutno iznenađenje prvenstva Norveška. Sve što se dešavalo u Poljskoj za portal Radiosarajevo.ba analizirao je legendarni reprezentativac Jugoslavije, osvajač zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu 1986. godine Jasmin Mrkonja. Nekada najbolje desno krilo svijeta i dvostruki prvak Evrope sa šabačkom Metaloplastikom oduševljen je viđenim u Poljskoj. 

Razgovarao: Faruk Zametica, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Kakav je utisak na vas ostavilo Evropsko prvenstvo u Poljskoj?

Jasmin Mrkonja: Ja mislim da je i onima koji slabije prate rukomet bilo interesantno pratiti ovo Evropsko prvenstvo. Mislim da ovo prvenstvo ispada iz klišeja dosadašnjih velikih takmičenja. Favoriti su podbacili, ostali su van podjele medalja, izuzev Španije, koja je jedina opravdala epitet jednog od favorita. Vidjeli smo dosta izjednačenih utakmica i time je rukomet dobio još više pristalica. Pobjeda Hrvatske nad domaćinom Poljskom je dosad nezabilježena na velikim takmičenjima. Mislim da je bilo jako dobro prvenstvo. Istakao bih i kvalitet više što su se pojavile neke nove ekipe. Njemačka je pred Evropsko bila zadovoljna prolaskom prvim krugom, a na kraju je postala prvak. Mislim da je to dobro za rukomet, obzirom da je Njemačka zemlja koja najviše izdvaja za rukomet. Rukomet je u toj zemlji odmah iza fudbala. Mislim da je prvenstvo ostavilo na sve nas odličan utisak.

Radiosarajevo.ba: Zašto su favoriti doživjeli debakl u Poljskoj? 

Jasmin Mrkonja: Francuzi su bili apsolutni favoriti i to će biti i na Olimpijadi. Teško je reći šta se tu dešava, ali moguće je da dolazi do jedne zasićenosti. Kada jedna ekipa osvoji sve, malo je teško to ponoviti. Kod njih polako počinje i smjena generacije i to bi također mogao da bude jedan od razloga. Njihov golman je duboko zagazio u četvrtu deceniju života, ali opet mislim da su favoriti za Olimpijadu. Nakon toga imamo i Dance koji su bili među favoritima. Mislim da nisu razočarali, ali su na kraju poraženi od Njemačke za ulazak u polufinale. Na kraju je to neuspjeh, jer su trebali doći do finala. Španci su opravdali ulogu favorita, došli do finala, a tu im se desilo nešto slično kao i Poljacima u duelu s Hrvatskom. 

Radiosarajevo.ba: Claude Onesta polako prepušta kormilo reprezentacije Didieru Dinartu. Vidjeli smo to i u Kataru. Slijedi im i smjena generacije. Šta možemo nakon svega toga očekivati od Francuza? Imaju li snagu da ostanu na samom vrhu?

Jasmin Mrkonja: Francuzi imaju tim koji ih može zadržati u vrhu. Ovo će im biti pljuska koja bi im trebala otvoriti oči. Papirnati favorit ne ide uvijek do samog kraja. Nešto drugo je kada Claude Onesta sjedi na klupi, a njegov pomoćnik vodi time-out, pa onda kada dođe neizvjesna završnica, Onesta se uključi. I to utječe na koncentraciju ekipe. Kada su u pitanju nasljednici, ima ih sigurno. Ja sam pratio kao selektor mlade reprezentacije neke igrače. Igrali smo s njima u kvalifikacijama prije dvije godine i imaju jednog fantastičnog pivota koji već dobiva minute i u A reprezentaciji. Mislim da neće biti Karabatića, ali će imati ekipu za sav respekt. Jurišat će na medalje opet.

Radiosarajevo.ba: Norvežani godinama dominiraju u ženskom rukometu, ali da li se moglo očekivati da ovo naprave u muškoj konkurenciji? 

Jasmin Mrkonja: Iskreno ne. Razgovarao sam s kolegama i niko toj Norveškoj nije davao šanse. Oni nisu imali breme da naprave veliki uspjeh. Odlično su selektirani i na kraju su se borili za medalju. Skandinavska škola rukometa uvijek iskoči u prvi plan. Dugo je tu bila Danska, pa i Švedska, a evo sada i Norveška, Island. Tu ne možemo nikada znati s kim imamo posla. Gaje jedan za nas nezgodan rukomet, s puno trke, s puno šuteva, pa nekada i nekim nerezonskim napadima. To u ovom savremenom rukometu očigledno daje uspjeh. 

Radiosarajevo.ba: Još dugo će se pričati o utakmici između Hrvatske i Poljske. Kako je moguće da se jednoj tako iskusnoj reprezentaciji poput Poljske na domaćem terenu desi takav raspad sistema? 

Jasmin Mrkonja: Bili smo zajedno u Kataru prije godinu dana i vidjeli smo nešto slično kada su Poljaci izgubljenu utakmicu protiv Španije za treće mjesto, preokrenuli i osvojili bronzanu medalju. Po svim nekim pravilima Poljska je trebala u ovoj utakmici doći do pobjede, ili izgubiti manje od četiri razlike. Da izgubi 14 razlike, to niko nije mogao vjerovati. To treba svrstati u rubriku vjerovali ili ne. Poljska je ušla opušteno u utakmicu, nisu vjerovali da mogu kući izgubiti. Oni su već kovali planove kako doći do finala. U prvom poluvremenu im se uvukla nervoza nakon pet razlike. Hrvati su nastavili s istim tempom, s jakom odbranom, Poljaci su šutali nerezonski, a Hrvati trčali kontre. Potpuno su izgubili kompas, ali zbog toga je sport tako lijep. Hrvati su osjetili krv nakon prvog poluvremena, a Poljaci su bili kao potučena vojska. Šteta što su se potpuno potrošili u tom susretu i ostali bez finala. Za Hrvate je s druge strane veliki rezultat plasman u finale.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak