'Bratski derbi' danas na SP-u: Četiri Hercegovca igraju protiv Bosne i Hercegovine
Balkanski komšijsko-susjedni, odnosno kako su ga mnogi nazvali po Ivanu i Igoru Karačiću i "bratski derbi", odigrat će Hrvatska i Bosna i Hercegovina danas na Svjetskom prvenstvu za rukometaše u Kataru. Utakmica je zanimljiva i zbog činjenice da će za Hrvatsku igrati tri igrača rođena u BiH, a s klupe će ih predvoditi selektor, također, porijeklom iz zemlje današnjeg protivnika popularno zvanih Kauboja, analizira Anadolu Agency (AA).
Selektor jedne od najboljih reprezentacija svijeta je Slavko Goluža, rođen 17. septembra 1971. godine u selu Pješivac-Kula u Općini Stolac (BiH). Prve rukometne korake napravio je u Metkoviću i od tada je njegova karijera išla uzlaznom putanjom, te je postao slavan rukometaš. Kao reprezentativac Hrvatske Goluža je osvojio dva olimpijska zlata, na Igrama u Atlanti 1996. godine i Atini 2004. Ima i zlatnu medalju sa Svjetskog prvenstva održanog u Portugalu 2003. godine, te srebro s Islanda 1995. i iz Tunisa 2005. Na Evropskom prvenstvu 1994. u Portugalu s državnim timom Hrvatske bio je treći.
Selektor reprezentacije zvanično je od 14. septembra 2010. godine, kada je naslijedio trofejnog Linu Červara, kojem je od 2006. bio asistent u stručnom štabu. Od tada je osvojio bronzanu medalju na SP-u u Španiji 2013. Bronzu ima i sa Olimpijade u Londonu 2012. godine, a iste godine je Hrvatska pod njegovom dirigentskom palicom bila treća i na EP-u u Srbiji.
Alilović branio za BiH, pa promijenio "sportsko državljanstvo"
Jedna od glavnih uzdanica "kockastih" i na SP-u u Kataru je golman Mirko Alilović, rođen 1. septembra 1985. godine u Ljubuškom (BiH). Golman mađarskog Veszprema i jedan od najboljih čuvara mreže na svijetu ponikao je u RK Izviđač iz rodnog grada, u kojem je od 2005. godine bio na golu seniorskog tima. Nije se dugo zadržao među stativama "skauta", pa je za Ademar Leon branio pet godina, do 2010. odakle seli na gol slovenskog Celja. Od 2011. je u Veszpremu.
Prije nego je stao na gol Hrvatske branio je za reprezentaciju Bosne i Hercegovine u četiri utakmice, navodi Anadolu Agency. Na "mig" iz Zagreba odlučio je promijeniti tzv. sportsko državljanstvo, pa je od 2008. na popisu najboljih rukometaša Hrvatske. S nacionalnim timom najmlađe članice Evropske unije (EU) osvojio je dvije srebrene medalje na EP (Norveška 2008. godine i Austrija 2010.), te bronzu na šampionatu Starog kontinenta igranog u Srbiji 2012. Olimpijska bronza pripala mu je na Igrama u Londonu iste godine, a sa svjetskih prvenstava može se dičiti srebrom sa šampionata odigranog 2009. u Hrvatskoj i trećim mjestom u Španiji 2013.
Igor Karačić, rođen je 2. novembra 1988. u Mostaru (BiH). Posebna je priča jer će danas igrati protiv svoje zemlje, ali i svog brata Ivana, reprezentativca BiH. Zanimljivo, obojica su srednji bekovi, pa bi tokom meča mogli imati direktne duele. Igor je bio kadetski prvak i juniorski viceprvak Evrope s Hrvatskom. U Kataru je prvi put sa seniorskom reprezentacijom na nekom od velikih takmičenja. Kao i brat ponikao je u mostarskom Zrinjskom. Igrao je za sarajevsku Bosnu, a od 2012. godine odličan je u dresu skopskog Vardara.
Igorov i Ivanov sugrađanin je Željko Musa. Rođen je 8. januara 1986. godine u Mostaru, te će i pivot Kielcea visok dva metra i težak 113 kilograma danas će igrati za Hrvatsku protiv BiH. S Alilovićem je 2005. godine igrao za Izviđač iz Ljubuškog. S Hrvatskom je osvajač srebrene medalje na EP-u 2010. u Austriji i bronze 2012. u Srbiji.
Velesila s 12 medalja s najjačih takmičenja
Hrvatska rukometna reprezentacija jedna je od najboljih na svijetu u posljednje dvije decenije. Od stjecanja nezavisnosti države rukometni nacionalni tim osvojio je čak 12 medalja na Olimpijadama, svjetskim i evropskim prvenstvima. Zlatno na OI su "uzimali" u Atlanti 1996. godine i Atini 2004, a bronzu 2012. u Londonu. Sa SP-om imaju zlato iz Portugala 2003, srebro s Islanda 1995, Tunisa 2005. i Hrvatske 2009, te bronzu iz Španije 2013. Na EP-u rukometaši Hrvatske dva puta okitili su se srebrenim medaljama (Norveška 2008. i Austrija 2010.), te u dva navrata bronzanim odličjima (Portugal 1994. i Srbija 2012.).
Za razliku od Hrvatske, BiH nije imala značajnijih rezultata na velikim rukometnim takmičenjima. Najveći uspjeh BiH upravo je plasman na SP Katar.
Utakmica posljednjeg petog kola grupe B SP-a u Kataru između Hrvatske i BiH igra se danas s početkom u 17 sati prema srednjoevropskom vremenu. Prema svemu sudeći, neće imati preveliki rezultatski značaj, jer je Hrvatska osigurala prvo mjesto u grupi, a BiH ima minimalne šanse za plasman u osminu finalu. Tačnije, čudo se mora desiti da izabranici selektora Dragana Markovića prođu u drugi krug takmičenja, jer trebaju pobijediti rukometnu velesilu predvođenu četvoricom Hercegovaca. I ako bi se to desilo za BiH u osmini finala treba još jedna senzacija, trijumf autsajdera Irana nad Tunisom, piše Anadolu Agency.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.