Otvaranje Olimpijade na otoku čuda

Radiosarajevo.ba
Otvaranje Olimpijade na otoku čuda

Uprizorenjem bogatog svijeta britanske dječije književnosti, referencama iz impresivne historije rock'n'rolla na britanskom tlu, uz učešće 'otočkih' ikona - kraljice Elizabete II, Jamesa Bonda (Daniel Craig), Paula McCartneya, Mr. Beana (Rowan Atkinson), Davida Bekhama i mnogih drugih, te uz defile u kojem je učestovalo preko 10.000 sportista - sinoć je otvorena 30. ljetna Olimpijada, treća u historiji održana u Londonu. 

Milijardu televizijskih gledalaca stupilo je na tzv. Otok čuda napravljen na terenu Olimpijskog stadiona. Umjetnički direktor ceremonije otvaranja, oskarovac Danny Boyle (Slumdog Millionaire), zamislio je scenografiju kao idilični seoski krajolik Velike Britanije na kojem  je prikazano sve što zaista predstavlja suštinu njene kulture.

Dirigent Sir Simon Rattle dirigirao je Londonskim simfonijskim orkestrom izvedbu 'Vatrenih kočija' uz komično učešće Mr.Beana koji je svirao klavijature, dok je Daniel Craig utjelotvorujući James Bonda svoj dio ranije snimio u Bakhingamskoj palači uz učešće Kraljice Elizabete II. U muzičkom dijelu programa treba izdvojiti žive nastupe Mikea Oldfielda, Arctic Monkeys, Evelyn Glennie i velikog Paula McCartneya koji je (usljed godina već oslabljenim glasom) cijeli stadion podigao na noge u refrenu pjesme svih vremena "Hey Jude". Posebno mjesto u programu zaslužio je i  Sir Tim Berners-Lee, utemeljitelj World Wide Weba

 

U troiposatnoj ceremoniji učestvovalo je 15.000 dobrovoljaca, prisustvovalo joj je stotine svjetski poznatih ličnosti, uključujući 120 svjetskih lidera, a na stadinu je bilo 62.000 posjetitelja. U svečanost je uloženo 36 miliona eura, ali s obzirom na ogromnu gledanost širom svijeta, ovaj se trošak može isplatiti.

U organizaciju ovogodišnjih Olimpijskih igara uloženo je 11,6 milijardi eura, a najavljene su kao finansijski 'održive', u namjeri da se izbjegne scenarij koji je uslijedio nakon rastrošnih Atinskih igara (2004), čije se posljedice osjećaju ovih godina kroz krizu u Grčkoj.  

Olimpijsku baklju je do Olimpijskog stadiona u istočnom Londonu donio David Bekham, i to gliserom vozeći se po rijeci Temzi. Nakon što je gliser pristao uz dok, baklju je preuzeo sir Steve Redgrave i unio je u stadion, a Olimpijski plamen zapalilo je sedam mladih sportsta koji su bili odabrani od strane najvećih sportista svih vremena iz Velike Britanije. 

Olimpijska buktinja sastavljena je od 205 cijevi na čijim se krajevima nalaze stilizirani plameni vrčevi - a svaki od njih ima ugravirano ime jedne od država. Ove su vrčeve nosila djeca za vrijeme defilea sportista, a zatim su ujedinjeni i od njih je sastavljena konstrukcija.  

U defileu sportista svih zemalja-učesnica, ekipa Bosne i Hercegovine vidjela se petnaestak sekundi. Za to vrijeme gledatelji širom svijeta mogli su vidjeti kako našu zastavu nosi džudista Amel Mekić, evropski prvak iz 2011. godine. U krupšnom planu vidjeli smo i šesnaestogodišnju plivačicu  Ivanu Ninković, a u defileu su bili još i plivač Ensar Hajder, atletičari Kemal Mešić i Lucija Kimani, strijelac Nedžad Fazlija, te njihovi treneri i članovi olimpijskog tima BiH.

Loading...

 

U ovogodišnjim igrama učestvovat će 10.490 takmičara iz 204 zemlje, uz tri takmičara koji se bore pod Olimpijskom zastavom kao nezavisni olimpijski sportisti (sportisti koji su ostvarili olimpijsku normu ali iz najčešće političkih razloga ne mogu predstavljati zemlju iz koje potječu). Njih troje su tokom sinoćnjeg defilea zaslužili poseban aplauz. Sportisti će se takmičiti u 26 olimpijskih sportova, odnosno 29 disciplina.

Ovo je prva Olimpijada u kojoj u delegacijama svih zemalja ima sportistkinja - što je posebno naglašeno u pozdravnom govoru Predsjednika Olimpijskog komiteta Jacquesa Rogga

Zanimljivosti o ovoj Olimpijadi čitajte ovdje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak