Koliko se vodi računa o zdravlju sportista?
Nakon što je igrač Boltona Fabrice Muamba kolabirao na terenu u susretu protiv Tottanhama, zabrinula se i krovna kuća svjetskog nogometa FIFA koja je odlučila napraviti bazu podataka sa srčanim zastojima igrača.
Prilikom dovođenja pojačanja u Bosni i Hercegovini ljekari se većinom fokusiraju na ortopedsko-hirurški pregled, a vrlo malo na kardio-vaskularno zdravstveno stanje sportiste. Još manje se rade testiranja pod opterečenjem - spiroergometrija.
Iz Zavoda za sportsku medicinu Kantona Sarajevo, koji jedini ima aparat za spiroergometriju, ističu da su svi profesionalni sportisti dužni obaviti taj pregled.
Pregled sportista i testiranje pod opeterećenjem u BiH, jedino se može obaviti u Kantonu Sarajevo a košta 100 KM po ispitaniku.
"Sportisti su dužni obaviti ljekarski pregled na osnovu kojeg se ovjeravaju njihovi sportski kartoni. Bez toga ne mogu trenirati i takmičiti se. Koliko čestio dolaze pojedinici, zavisi od vrste sporta. Fudbaleri dolaze dva puta godišnje, bokseri nakon svakog nokauta, a skijaši jednom godišnje. Postoje škole fudbala ili plivanja koje nisu obavezne, ali ipak redovno vrše ovakve kontrole", ističu u Zavodu, a prenose Nezavisne.
Sobzirom da je ove preglede moguće detaljno obaviti samo u KS, sportisti iz drugih dijelova države rijetko se podvrgavaju tim testiranjima.
To je na svojoj koži najbolje osjetio Sulejman Smajić, nekadašnji igrač Zrinjskog, koji danas nosi dres Željezničara. Smajiću su prilikom transfera u Anderleht otkrivene poteškoće sa radom srca, nakon čega su Belgijanci odustali od dovođenja ovog bh. igrača.
"Zbog problema sa srcem tada mi je prijetio prekid karijere, a možda i tragičan ishod svega. Srećom, na vrijeme su mi uočene smetnje, odradio sam terapije i uspio sam se vratiti fudbalu", rekao je za Nezavisne Smajić.
Smajić smatra da je glavni razlog propusta slaba ili površna ljekarska kontrola u BiH.
"Kod nas se sve u većini slučajeva svodi samo na EKG, dok pod opterećenjem nikad ništa nije rađeno. Mislim da država i institucije treba da porade nešto na tome, da nađu načina da igrači budu zaštićeni. Naravno, svjedoci smo da se propusti dešavaju i u inostranstvu, u najjačim ligama, ali je činjenica da i kod nas treba mnogo toga uraditi", rekao je za Nezavisne Sulejman Smajić koji je dva puta oblačio dres našeg državnog tima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.