U 2012. primljeno 68 prijava o uznemiravanju djece

Radiosarajevo.ba
U 2012. primljeno 68 prijava o uznemiravanju djece


Tekst bez izmjena prenosimo sa Manjine.ba, portala za manjinske i deprivilegirane skupine

Ministarstvo sigurnosti BiH i Komitet za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u BiH (SID Komitet BiH) danas su u Sarajevu, razgovorom s učenicima Srednje zubotehničke škole, obilježili početak aktivnosti ''Dan sigurnijeg interneta'' koji će biti realiziran u osnovnim i srednjim školama u BiH.

Dan sigurnijeg interneta (SID- Safer Internet Day), koji se obilježava 5. februara, međunarodna je manifestacija na kojoj se upozorava na opasnosti od interneta te podsjeća na načine na koje je te opasnosti moguće uspješno ukloniti, naročito vezano uz djecu.

'Poveži se s poštovanjem'

Tema ovogodišnjeg obilježavanja u cijeloj Evropi će biti online prava i odgovornosti pod sloganom ''Conect with Respect- Poveži se s poštovanjem'', koje se u BiH realizuje u saradnji s Policijom Brčko Distrikta i udruženjem nastavnika i profesora informatike Kantona Sarajevo.

''Dan sigurnijeg interneta je samo povod da javno govorimo o problemu sigurnosti djece na internetu, kao i o rizicima koje nosi internet i druge komunikacijske tehnologije'', kazao je državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima Samir Rizvo.

BiH još nema potpunu zaštitu djece kad je u pitanju internet sigurnost.

''Odsjek za borbu protiv trgovine ljudima već nekoliko godina radi na unapređenju zakonskih okvira i osposobljavanju policijskih agencija da adekvatno reaguju na krivična djela koja se tiču uznemiravanja putem interneta, posebno kada su žrtve djeca'', dodao je Rizvo.

Raste broj slučajeva nasilja preko interneta

U sklopu aktivnosti predstavljen je portal Sigurnodijete.ba koji ima za cilj da prati i bilježi pojavu online nasilja širom BiH da bi se dala vidljivost ovom problemu koji naročito pogađa žene i djevojčice.

''Portal je primio oko 68 prijava o online uznemiravanju ili o bilo kojoj drugoj vrsti eksplicitnih sadržaja kojim su djeca bila izložena'', istakla je menadžerica projekta ''Sveobuhvatan pristup rješavanju problema dječije pornografije u BiH'' Amela Efendić.

Veliki broj prijava se tiče novih fenomena kao što su 'cyber bullying' (prim. prev. 'nasilje preko interneta'), koji u bh. zakonodavstvu nisu adekvtno tretirani.

''Problem je što se ti fenomeni ne procesuiraju, nego ih agencije za provedbu zakona obrađuju da bi našli neku dodirnu tačku s mogućnošću procesuiranja u našim zakonima'', dodala je Efendić.

BiH je u novembru 2012. potpisala konvenciju Vijeća Evrope o prevenciji zloupotrebe djece, koja bi treba stupiti na snagu 1. marta  i uskladiti bh. zakonodavstvo s međunarodnim zakonodavnim aktima.

Savjet za roditelje je, kako navodi Efendić, da se informatički opismene koliko i njihova djeca, te da na taj način uvide kako se koriste internetom, a ne da im brane jer je internet od velike koristi za učenje.

Vezano:
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak