Danas je Svjetski dan pčela: Oprašivači od ključnog značaja za globalni lanac ishrane
Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan pčela s ciljem upozoravanja zbog smanjenja njihovog broja i podizanja svijesti o njihovom značaju.
Današnji datum odabran je u spomen na rođenje Antona Janše 1743. godine, slovenskog pčelara kojeg se smatra ocem modernog pčelarstva.
Ujedinjene nacije (UN) su prepoznale važnost pčela u ekosistemu te su 20. maj proglasile Svjetskim danom pčela. Usvajajući rezoluciju koju je predložila Slovenija, a podržale sve članice EU i mnoge druge zemlje svijeta, UN je proglasio ovaj datum s ciljem da se podigne svijest o njihovom značaju i upozori na smanjenje broja pčela u svijetu.
Zimski režim u Pionirskoj dolini: Kako se životinje pripremaju za hladno Sarajevo?
Odluku o obilježavanju Svjetskog dana pčela Generalna skupština UN donijela je krajem 2017. Rezolucijom 155 kosponzora, uključujući Evropsku uniju, SAD, Kinu i Rusiju.
Pčele i drugi oprašivači od ključnog su značaja za globalni lanac ishrane. One ne samo da osiguravaju sigurnost u hrani, nego i obavljaju ekonomske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara, procijenila je Međuvladina naučno-politička platforma o biodiverzitetu i uslugama ekositema (IPBES). Pčele su ključni dio mnogih ekosistema i dobar su indikator stanja zdravlja ekosistema, podsjetili su ranije iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Broj oprašivača u Evropi smanjen je u posljednjih 30 godina za tri četvrtine. Mnogi naučnici smatraju da je odlučujući bio rast upotrebe pesticida.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.