Borba za vidljivost se nastavlja: Zašto nema žena na novčanicama u Bosni i Hercegovini?

7
A. Be.
Borba za vidljivost se nastavlja: Zašto nema žena na novčanicama u Bosni i Hercegovini?

Kraljica Elizabeth II je bila svjetsko poznato lice koje je predstavljeno na brojnim novčanicama širom Commonwealtha kojim je vladala. No, rijetkost je i dalje u svijetu da žene budu prezentovane na novčanicama, te se procijenjuje da jedino 80 novčanica globalno ima lik neke od žena. Kao u što je primjer u Mexicu sa Fridom Kahlo.

Žene na novčanicama i dalje su rijetkost širom svijeta. Ali analiza dizajna globalnih novčanica pokazuje da će zemlje u kojima se pojavljuju žene vjerovatno nastaviti s tim. Između 2016. i 2023. godine , broj nezavisnih zemalja koje su imale žene na novčanicama porastao je tek na 46 u februaru 2023.

U Bosni i Hercegovini, žene na novčanicama nisu zastupljene uopšte. Od pet papirnih novčanica koje danas imamo u opticaju u Bosni i Hercegovini, niti jedna nema znameniti ženski lik koji je historijski bitan za prostor Bosne i Hercegovine. 

Nakon sjajnog nastupa Benjamina Hasanića u "Superstaru": Severina ga pozvala na koncert u Sarajevo

A nije da ih nema. Žene su u cijelom svijetu od početka ljudske vrste pa do danas, ravnopravno, nekada čak i sa više zabilježenih promjena, učestvovale u oblikovanju političkog, društvenog, pravnog i obrazovnog života u državama. 

U Bosni i Hercegovini, od Stake Skenderove, Milene Mrazović, Laure Papo Bohorete, njene sestre Riki Levi ili Mice Todorović, žene su učestvovale u ratovima, miru i izgradnji bolje budućnosti. Osim što nisu dovoljno vidljive kao nositeljice promjene u historiji, one nisu zastupljene - ili bolje reći - njihovi likovi nisu zastupljeni na novčanicama u Bosni i Hercegovini. 

2018. godine, Sarajevski otvoreni centar pokreće inicijativu za izmjenu motiva lika na novčanicama Bosne i Hercegovine. 

"Podstaknuti činjenicom da likovi žena nisu zastupljeni na bh. novčanicama, Sarajevski otvoreni centar je 2018. godine uputio dopis Centralnoj banci Bosne i Hercegovine u kojem smo predložili da Adela Ber Vukić, Mica Todorović, Vahida Maglajlić, Vera Šnajder i Laura Papo Bohoreta budu stavljene na dio novčanice koji se odnosi na motiv lika", rekla je Delila Hasanbegović Vukas iz SOC-a za portal Radiosarajevo.ba

"Ovom inicijativom željeli smo da se ustupi zasluženo mjesto značajnim bh. ženama u javnom prostoru, koje su ostavile velike doprinose u različitim oblastima djelovanja, od umjetnosti, slikarstva, preko narodnih heroina, do naučnica i prevoditeljki. U vrlo ograničenim sredinama otvarale su put emancipaciji žena. Upravo zbog takvih doprinosa, smatramo da je ova inicijativa mogla pomoći smanjenju rodne neravnopravnosti i nejednake zastupljenosti žena u javnom prostoru, te na simboličan način pokazati da se vrednuje rad i doprinos ovih značajnih žena iz bosanskohercegovačke historije."

Rekli su da su se obraćali Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, te da su dobili odgovor da je "odluka o dizajnu novčanica, kako izgledaju danas, nametnuta 1998. godine od strane tadašnjeg visokog predstavnika u BiH.

Radiosarajevo.ba: Novčanice

Podržali su naš prijedlog, svjesni da redizajn može da odobri samo Predsjedništvo BiH. Rekli su da će imati u vidu našu inicijativu za neke buduće novčanice, ali da je bez Predsjedništva teško govoriti o redizajniranju novčanica. Mi odgovor, nakon više urgencija i insistiranja, od Predsjedništva nismo dobili, tako da inicijativa nije realizirana", rekli su iz SOC-a. 

O važnosti ženske vidljivosti

Od prvih revolucionarki, sufražetkinja, borkinja, majki, odgajateljica, hraniteljica, novinarki, političkih aktivistkinja, spisateljica, direktorica, biznis žena, voditeljica promjena, ekologinja i drugih - žene su zaboravljene figure koje su kroz svoje angažmane mijenjale historiju svijeta. 

Vidljivost žena pospješuje ulogu istih u društvu, ali i daje znanje o njihovoj participaciji u društvu. Novčanice koje su jedna od stvari koje svi imamo u našim džepovima, jesu idealan način da ljudi saznaju više o historiji i životu istih, kroz dalje istraživanje. 

Tradicionalno, žene su se uvijek borile "za svoje mjesto pod suncem", a ta borba se nastavlja i danas kroz različite teme i društvene pojave sa kojima se žene BiH suočavaju. Iako u Bosni i Hercegovini postoje brojni društveni događaji, kampanje i drugo koje pospješuju vidljivost žena, mahom bi bilo dobro da se iste - one koje su stvarale društvo kakvo danas znamo - nađu dostupne i na papiru kojeg imamo u džepu.

I koje će svi vidjeti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak