Dolar ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 91.85 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 91.60 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti ojačao s jučerašnjih 10.10 na 109.15 jena.
Američka je valuta blago ojačala i u odnosu na europsku pa je cijena eura skliznula na 1.1935 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.1945 dolara, javlja Hina.
Cijene su nafte, pak, jutros pale. Cijena barela na američkom tržištu skliznula je 0.9 posto, na 64.78 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0.95 posto, na 68.22 dolara.
Azijske berze prate rast Wall Streeta
A na azijskim su berzama u utorak cijene dionica porasle jer su ulagače ohrabrili novi rekordni dosezi burzovnih indeksa na Wall Streetu i jer se nadaju ubrzanju oporavka gospodarstava od koronakrize.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.7 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji porasle između 0.1 i 0.9 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu za više od 0.5 posto, pri čemu su Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove najviše razine u povijesti.
Na burzama vlada optimizam u vezi oporavka gospodarstva, nakon što je prošloga tjedna američki Kongres odobrio novi paket fiskalnih poticaja vrijedan 1.900 milijardi dolara.
Ulagači se nadaju da će novi fiskalni poticaji, zajedno s ubrzanjem procesa cijepljenja protiv covida-19, uskoro dovesti do normalizacije društvenog života, kao i snažnog oporavka američkog gospodarstva, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija.
Zahvaljujući tome, najviše su porasle cijene dionica u sektorima koji bi se trebali brže oporaviti nakon ponovnog otvaranja gospodarstva, kao što su bankarski, energetski i rudarski sektor.
"S poticajima i ubrzanjem procesa cijepljenja vjerujemo da će se nastaviti rotacija kapitala iz dionica kompanija kojima je pogodovalo razdoblje 'ostani kod kuće' u one sektore koji bi se trebali brzo oporaviti, kao što su financijski i energetski", kaže Greg Bassuk, izvršni direktor u tvrtki AXS Investments.
No, ubrzanje oporavka gospodarstva, zajedno s golemim fiskalnim i monetarnim poticajima, moglo bi izazvati jačanje inflacije.
Zbog toga rastu prinosi na američke državne obveznice, pa se na referentne 10-godišnje obveznice kreću oko 1.6 posto, najviše razine u 13 mjeseci.
Čeka se poruka čelnika američke središnje banke
Ulagači stoga nestrpljivo čekaju poruke čelnika američke središnje banke u srijedu, nakon njihove dvodnevne sjednice.
Vjeruje se da će Fed povećati procjene rasta gospodarstva u ovoj godini i poručiti da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku sve dok se gospodarstvo sasvim ne oporavi od koronakrize.
No rast očekivanja u vezi inflacije mogao bi potaknuti čelnike Feda da signaliziraju povećanje kamatnih stopa prije nego što se sada očekuje, a to bi moglo negativno utjecati na tržišta kapitala.
Osim Feda, ove će sedmice sjednice održati i britanska te japanska središnja banka. Ne očekuju se promjene u popustljivoj monetarnoj politici, no uvijek su moguća iznenađenja.
"Tržišta će vjerojatno biti suzdržana idućih dana dok će ulagači čekati poruke iz središnjih banaka", pišu analitičari tvrtke TD Securities u osvrtu na situaciju na tržištima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.