Na današnji dan otvoren Željin dom - stadion Grbavica
Pogled na sjeverni dio stadiona Grbavica 1951. godine (Foto: FKzeljeznicar.ba)
Fudbalski klub Željezničar, koji je osnovan 1921. godine, u početku je svoje utakmice igrao na raznim terenima u Sarajevu, a dvadesetak godina kasnije rodila se potreba za vlastitim stadionom.
Članovi Radničkog sportskog društva Željezničar su 1949. godine pokrenuli radnu akciju - gradnju stadiona u sarajevskom naselju Grbavica, po kojem je i dobio ime.
Radovi su završeni četiri godine kasnije. Stadion je imao samo jednu tribinu i to zapadnu (drvenu), koja je prenesena sa stadiona 6. april. Također je postavljena atletska staza.
Stadion je otvoren na današnji dan 13. septembra 1953. godine. U prvoj zaničnoj utakmici, prilikom otvaranja, Željezničar je savladao Šibenik sa 4:1.
Veliko renoviranje stadion je doživio početkom sedamdesetih godina kada je uklonjena atletska staza, te napravljena istočna i južna tribina, kao i reflektori.
Obnovljeni stadion (Foto: Historija.ba)
Sjeverna tribina izgrađena je tek nakon historijske utakmice Željezničara i Videotona u polufinalu Kupa UEFA 1985. godine.
Dom hiljada plavih navijača agresorske snage zapalile su 4. maja 1992. godine. Tom prilikom u potpunosti je izgorjela zapadna tribina, a sa njom je izgorjelo i nestalo izgorjelo je i nestalo 316 pehara, od čega su 42 pripadala fudbalerima, a ostala drugim klubovima Sportskog društva Željezničar. Ostatak stadiona, reflektori krov sjevenre tribine pretrpjeli sutakođer uništeni.
Po završetku rata, stadion je obnovljen, a 2. maja 1996. godine na njemu je odigrana prva utakmica nakon rata između Željezničara i Sarajeva.
Stolice na stadion su postavljene 2004. godine, a reflektori su obnovljeni tek 2009. godine. Prvu utakmicu pod svjetlima reflektora, nakon 17 godina, na stadionu Grbavica Plavi su odigrali protiv Zrinjskog.
Probno paljenje reflektora april 2009. godine (Foto: Samir Cacan, Radiosarajevo.ba)
Danas, nažalost, stadion ne ispunjava uslove za odigravanje evropskih utakmica, a njegova obnova i rekonstrukcija najavljuje se godinama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.