Turska blokirala Glas Amerike i Deutsche Welle
Turska je zabranila pristup američkim i njemačkim javnim emiterima od početka ovog mjeseca. Blokirane su web stranice Deutsche Wellea i Glasa Amerike, a ovim činom rizikuje se rast tenzija između Ankare i Europe.
Zabranom pristupa dva međunarodna javna emitera, Turska je ugrozila slobodu izražavanja u zemlji, a istovremeno rizikuje odnose sa Zapadom.
Sud u Ankari blokirao je u četvrtak navečer web stranice njemačkog Deutsche Wellea i verziju na turskom jeziku javnog radija Glas Amerike nakon što su odbili da ispune zahtjev za dobijanje dozvole za emitovanje.
Bećiragić nakon poraza od Hrvatske: "Razlika od 13 koševa ništa ne znači u ludnici u Skenderiji"
Sperre von @DeutscheWelle in d. #Türkei war leider vorhersehbar! Es ist aber richtig, dass der Auslandssender die geforderte Lizenzierung mit Zensur-Eingriffen ablehnt. @dw_Limbourg hat recht: „Für unabhängigen Medienanbieter schlicht inakzeptabel“. (TT)https://t.co/94HZZeYkW5
— Thomas Hacker (@hacker_fdp) July 1, 2022
Medijska strana ove priče tvrdi kako bi regulisanje od strane državnog nadzornog tijela za emitovanje dovelo do zahtjeva koji bi bili jednaki cenzuri.
Odgovarajući na zabranu, generalni direktor Deutche Welle-a Peter Limbourg rekao je da je kompanija u razgovorima s Vrhovnim vijećem za radio i televiziju (RTÜK) iznijela zašto ne može udovoljiti zahtjevu za dobijanje dozvole.
"To je jednostavno neprihvatljivo za nezavisnu radiodifuziju. DW će poduzeti pravne mjere protiv blokiranja koje je sada izvršeno", rekao je Peter Limbourg.
Deutsche Welle @dwnews and Voice of America @VOATurkce blocked in Turkey
— ilhan tanir (@WashingtonPoint) June 30, 2022
-
In the same day after Erdogan meeting w Pres Biden https://t.co/bO1ihUKIgC
Nakon objave, i DW i VOA su putem društvenih mreža podijelili informacije o tome kako zaobići zabranu koristeći virtuelne privatne mreže i slične tehnologije.
RTÜK je zaprijetio zabranom ove godine nakon spora s medijima oko njihovog poslovanja u Turskoj. Nadzorni odbor je tvrdio da, budući da su koristili turski jezik na zahtjev i video izvještaje uživo, kao i tekstualne vijesti, strane kuće, po njihovom mišljenju, trebaju se pridržavati zakona koji zahtijeva od internetskih emitera da imaju dozvolu.
Kritičari su taj potez vidjeli kao najnoviji pokušaj vlade predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da suzbije glasove neslaganja.
Nakon objave zabrane, İlhan Taşçı, opozicioni član odbora RTÜK-a, sarkastično je prokomentarisao na Twitteru: "Ovo je sloboda štampe i napredna demokratija!"
ABD Kongresi'nden #RTÜK kararı açıklaması: "Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik son baskılar dehşet verici ve demokratik değerlere aykırıdır. #VOANews ve #dwnews sitelerinin sansür veya misilleme korkusu olmadan yayın yapmasına izin verilmelidir https://t.co/UwdOIYL3G9 pic.twitter.com/L1NDiCkYEL
— VOA Türkçe (@VOATurkce) July 2, 2022
Međunarodni mediji, posebno oni sa informacijama na turskom jeziku, postali su važan izvor vijesti za ljude u Turskoj koji traže alternativu mainstream medijima, koje su uglavnom kupili poslovni ljudi naklonjeni predsjedniku.
Ali mediji, zajedno sa stranicama društvenih medija kao što su Twitter i YouTube, uvučeni su u vladine napore da spriječi slobodu govora, iako su postali utočište za opozicione glasove.
Zabrana dvije velike međunarodne novinske kuće vjerovatno će pogoršati napetost između Turske i SAD-a.
Podsjećamo, turski predsjednik se prošle sedmice sastao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom na marginama samita NATO-a te tražio odobrenje Washingtona za kupovinu F -16 borbenih aviona.
Američki State Department izjasnio se protiv ove zabrane u februaru, a glasnogovornik ministarstva Ned Price upozorio je: "Slobodni mediji su od suštinskog značaja za snažnu demokratiju."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.