Saudijska Arabija šalje svoju prvu ženu u svemir
Saudijska Arabija poslat će kasnije ove godine svoju prvu astronautkinju u svemirsku misiju, što je najnoviji potez kraljevstva koje želi promijeniti svoj ultrakonzervativni imidž, piše Hina.
Rajana Barnawi pridružit će se Saudijcu Aliju Al-Karniju u desetodnevnoj misiji na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), objavila je službena Saudijska novinska agencija (SPA).
Barnavi i Al-Karni poletjet će na ISS svemirskom letjelicom SpaceX Dragon u sklopu misije privatne svemirske firme Axiom Space ovog proljeća, rekli su SPA i Axiom.
Žena se poskliznula na list salate u Lidlu i povrijedila kičmu. Evo koliko bi novca trebala dobiti
Naučnici uočili nepoznat fenomen - svemirski uragan
U Ax-2 također će biti Peggy Whitson, bivša NASA-ina astronautkinja koja će obaviti svoj četvrti let na ISS, i John Shoffner, biznismen iz Tennesseeja.
Raketa SpaceX Falcon 9
Posada Ax-2 bit će lansirana na ISS pomoću rakete SpaceX Falcon 9 iz lansirnog kompleksa 39A u NASA-inom svemirskom centru Kennedy na Floridi.
We are excited to have Rayyanah Barnawi & Ali AlQarni, two Saudi astronauts, on the Ax-2 crew. They will join Commander @AstroPeggy and Pilot @johnpshoffner on Axiom Space’s mission to the ISS! Expanding access to low-Earth orbit...#Ax2 https://t.co/2sB75yYP6Y
— Axiom Space (@Axiom_Space) February 12, 2023
Naftom bogata Saudijska Arabija krenut će stopama susjednih Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su 2019. postali prva arapska država koja je poslala svog državljanina u svemir.
Astronaut Haza al-Mansuri proveo je osam dana na ISS-u. Još jedan Emiraćanin, Sultan al-Nejadi, također će putovati do svemirske postaje kasnije ovog mjeseca.
Nadimka "Sultan svemira", 41-godišnji Nejadi postat će prvi arapski astronaut koji će provesti šest mjeseci u svemiru.
Zaljevske monarhije nastoje diversificirati svoja gospodarstva, ovisna o energiji, kroz mnoštvo projekata.
Promjena imidža
Saudijski de facto čelnik, prijestolonasljednik Mohamed bin Salman, također se pokušava riješiti strogog imidža kraljevstva kroz zalaganje za reforme.
Otkako je došao na vlast 2017., ženama je dopušteno da voze i putuju u inozemstvo bez muškog skrbnika, a njihov se udio u radnoj snazi više nego udvostručio od 2016., sa 17 posto na 37 posto.
Međutim, pohod Saudijske Arabije u svemir nije prvi.
Godine 1985. saudijski kraljevski princ Sultan bin Salman bin Abdulaziz, pilot zračnih snaga, sudjelovao je u svemirskoj misiji koju je organizirao SAD, postavši prvi arapski musliman koji je putovao u svemir.
Saudijska Arabija je 2018. uspostavila svemirski program, a prošle godine pokrenula je još jedan za slanje astronauta u svemir, što je sve dio Vizije 2030. - programa princa Salmana za diversifikaciju gospodarstva.
Axiom Space izveo je svoju prvu privatnu astronautsku misiju na ISS u travnju 2022.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.