Novi paket sankcija Rusiji: EU otkrila detalje, evo ko je sve na udaru

4
Radiosarajevo.ba
Novi paket sankcija Rusiji: EU otkrila detalje, evo ko je sve na udaru
Foto: EPA-EFE / Ursula von der Leyen

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je u srijedu u Strasbourgu prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine, sankcioniranje počinitelja zločina u Buči te odgovornih za opsadu Mariupolja.

U sklopu šestog paketa sankcija također je isključivanje najveće ruske banke Sberbanka iz SWIFT-a, zabrana emitiranja za tri ruska medija u EU i zabrana lobiranja za ruske kompanije. Sankcionirat će se visoki vojni dužnosnici i pojedinci koji su počinili zločine u Buči te odgovorni za opsadu Mariupolja, piše The Guardian.

''To šalje još jedan važan signal svim počiniteljima rata u Kremlju: mi znamo tko ste i bit ćete pozvani na odgovornost'', poručila je von der Leyen, piše Guardian.

Miletić i Đonlagić o Domu naroda: 'Dodik više ne može ništa zaustaviti, tri su opcije pred nama'

Miletić i Đonlagić o Domu naroda: 'Dodik više ne može ništa zaustaviti, tri su opcije pred nama'

Uvodi se potpuna zabrana uvoza ruske nafte koja se dostavlja brodovima ili naftovodima, sirove ili prerađene. Želimo osigurati postupno uvođenje zabrane na uredan način koji će omogućiti nama i našim partnerima da osiguraju alternativnu opskrbu sirove nafte unutar šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine”, izjavila je u Ursula von der Leyen u svom govoru u Europskom parlamentu.

“Tako ćemo povećati pritisak na Rusiju, a istodobno minimizirati kolateralnu štetu za nas i naše partnere diljem svijeta”, dodala je.

Von der Leyen je istaknula da privreda EU mora ostati snažna kako bi bila u stanju pomoći Ukrajini.

U šestom paketu sankcija nalazi se i izbacivanje Sberbanke iz SWIFT-a, sistema komunikacije o transakcijama između banaka, iz kojeg su ranijim paketima sankcija izbačene neke druge ruske banke, ali ne i najveća Sberbank, koja je obuhvaćena sada.

Predlaže se i zabrana rada europskih računovođa, konzultanata i PR-ovaca za ruske kompanije.

O prijedlogu Komisije danas će raspravljati Vijeće EU, u kojem se svih 27 država članica treba složiti da bi predloženi paket stupio na snagu. 

“Sa svim ovim koracima, lišavamo rusku privredu sposobnosti da se diversificira i modernizira. Putin je htio izbrisati Ukrajinu sa zemljopisne karte. Jasno je da neće uspjeti, naprotiv, Ukrajina se podigla i ujedinila, a njegova vlastita zemlja Rusija tone”, rekla je von der Leyen.

''U posljednjem paketu sankcija krenuli smo s ugljem. Sada se bavimo našom ovisnošću o ruskoj nafti. Budimo jasni: neće biti lako. Neke zemlje članice snažno ovise o ruskoj nafti. Ali jednostavno moramo poraditi na tome.

Na taj način maksimiziramo pritisak na Rusiju, dok u isto vrijeme minimiziramo kolateralnu štetu za nas i naše partnere diljem svijeta. Jer da bismo pomogli Ukrajini, naša vlastita ekonomija mora ostati snažna”, poručila je von der Leyen.

Podsjetimo, radi se o šestom paketu sankcija Rusiji. 

Najnoviji i dosad najteži, šesti paket sankcija, morat će jednoglasno potvrditi 27 članica EU. Stav članica nije jedinstven jer je Slovačka već najavila da će tražiti izuzeće, a Mađarska sugerirala da su sankcije za opskrbu energijom za njih "crvena linija".

Von der Leyen je rekla da Europa ima posebnu odgovornost prema Ukrajini te predložila "ambiciozni paket oporavka" ratom pogođene zemlje.

Navela je četiri različite vrste sankcija. Na meti sankcija će biti visoki ruski vojni funkcioneri koji su počinili zločine u Buči i Mariupolju.

"Želimo da Ukrajina pobijedi u ovom ratu. Ipak, toliko toga mora biti obnovljeno. Zato predlažem da počnemo raditi na ambicioznom paketu oporavka za naše ukrajinske prijatelje. Ovaj paket bi trebao donijeti ogromne investicije kako bi se zadovoljile potrebe i neophodne reforme", poručila je, između ostalog, von der Leyen, javlja CNN.

Šta je sve poručila Ursula von der Leyen pogledajte u videu u nastavku. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije