Hiljade demonstranata na ulicama: Angažovano više od 43.300 policajaca

Anadolija
Hiljade demonstranata na ulicama: Angažovano više od 43.300 policajaca
Foto: Anadolija / Nastavljeni protesti

U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nastavljeni su protesti zbog smrti Georgea Floyda, nenaoružanog Afroamaerikanca koji je umro prilikom hapšenja, nakon što ga je bijeli policajac oborio i nekoliko minuta mu držao koljeno na vratu. 

Hiljade demonstranata i u subotu je bilo na ulicama Washingtona izražavajući na ovaj način nezadovoljstvo zbog rasizma i policijskog nasilja.

Građani su se okupili ispred Lincolnovog memorijala i odali počast sa šutnjom od osam minuta i 46 sekundi, koliko je policajac Derek Chauvin držao nogu na Floydovom vratu.

Demonstranti su se zatim uputili ka parku Lafayette preko puta Bijele kuće. Gradonačelnica Washingtona Muriel Bowser i zdravstveni radnici marširali su u znak podrške demonstrantima.

"Svi bismo trebali gledati što se događa u Washingtonu, jer ne želimo da to federalna vlada učini s bilo kojim drugim Amerikancima", kazala je Bowser.

Floyd je uhapšen 25. maja u Minneapolisu, nakon što je navodno pokušao da koristi krivotvorenu novčanicu od 20 dolara u lokalnoj trgovini. Videosnimci brutalnog hapšenja objavljeni su na društvenim mrežama. Policajci su mu stavili lisice i oborili ga na zemlju te mu je jedan od njih, Derek Chauvin, pritisnuo koljeno na vrat. Tvrdili su da se opirao hapšenju. Protiv Chauvina je podignuta opštužnica za ubistvo drugog stepena, dok su još trojica policajaca optuženi za pomaganje pri izvršenju djela.

Uprkos tome što je Floyd u nekoliko navrata govorio da ne može da diše, policajac nije dizao koljeno s njegovog vrata. Ubrzo nakon toga učinilo se da je Floyd izgubio svijest, ali policajac je zadržao identičan položaj prema žrtvi. Umro je ubrzo nakon što su ga odveli u bolnicu.

Floydova smrt izazvala je talas protesta protiv policijske brutalnosti i rasne diskriminacije, koji su u mnogim američkim gradovima prerasli u nasilje.

U 34 savezne države na protestima je angažovano više od 43.300 pripadnika Nacionalne garde. 

"Danas je više od 43.300 pripadnika Nacionalne grade angažovano u 34 savezne države i Washingtonu kako bi pomogli policiji u smirivanju građanskih nemira", objavljeno je na Twitteru Nacionalne garde.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije