Kina ubrzala gradnju vojne infrastrukture na spornim otocima
Američka Inicijativa za transparentnost azijskog pomorstva (AMTI) navodi da nedavno napravljeni satelitski snimci ukazuju na izgradnju nove mreže vojnih aerodroma, radarskih tornjeva i antiraketnih sistema.
Strukture obuhvataju oko 39 hektara površine na ostrvima Spretli i Paracelskim ostrvima, oko kojih se već decenijama sukobljavaju Kina, Vijetnam, Malezija, Filipini i Bruneji, piše Biznis insajder.
Osim što je Kina u tom regionu u Južnom Kineskom moru prethodno već napravila nova vještačka ostrva, sada je ušla u novu fazu izgradnje - konstrukciju infrastrukture neophodne za potpuno funkcionalne avio i pomorske baze - navodi se u izveštaju AMTI.
Satelitski snimci pokazuju da su završeni neki od velikih hangara, radarskih i komunikacionih tornjeva, skladišta za projektile i velike podzemne strukture koje će, kako kaže AMTI, vjerovatno služiti za skladištenje oružja i druge vojne opreme.
Atole Subi, Fajeri kros i Misčif je Kina još prošle godine "nadogradila" pretvorivši ih u vještačke otoke, na kojima se nalaze vojne baze, hangari i piste.
Kina tvrdi da je gotovo cijelo Južno Kinesko more njeno. Ono je bogato prirodnim resursima, a predstavlja i jednu od važnijih svjetskih trgovinskih ruta.
Lu Kang, šef kineske diplomatije je rekao da je "normalno za Kinu da sprovodi miroljubivu izgradnju i da postavlja neophodnu odbrambenu opremu na sopstvenoj teritoriji".
“Vjerujemo da neki prikriveni motivi čine da ljudi od toga prave problem. Nadamo se da će države izvan regiona poštovati napore regionalnih država i uzdržavati se od podgrijavanja nevolja”, rekao je on.
Prošlog mjeseca su se zvaničnici ovih država sreli na konferenciji ASEAN u Vijetnamu gdje su razgovarali o Južnom Kineskom moru i dogovorili se da se zalažu za mir i stabilnost, ali nijedan zvanični sporazum nije potpisan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.