Horor u Pakistanu: Osmogodišnju služavku ubili jer je pustila ptičicu iz kaveza
Život bi trebao biti šarena čarolija za osmogodišnjake. Oni još vide svijet u svoj njegovoj ljepoti. Kada vidite ptičicu u kavezu, želite je osloboditi. Ne razumijete negativnost i bol. Ne biste smjeli to razumjeti.
Ali, u Pakistanu, kada imate osam godina pojedini vas mogu zaposliti da im služite. Mogu vas zlostavljati. Mogu vas napasti. Ponekad i ubiti.
Ovim riječima je reporterka Maheen Humayun počela tekst o jednom od najtežih zločina koji je potresao ovu zemlju.
Naime, osmogodišnja Zohra Shah iz Rawalpindija, koja je radila kao dječija služavka (?!) pokušala je osloboditi papagaja koji je bio u kavezu - 31. maja dovezena je u bolnicu s povredama rebara, ruku, lica i bedara, zbog čega se pretpostavlja da su je i seksualno uznemiravali.
Njeni "poslodavci" Umme Kulsoom i Hasan Siddiqui, koji su oboje u pritvoru, tvrde da je bila riječ o skupom papagaju... Humayun zaključuje "dakle, njima je život tog papagaja bio važniji od dječijeg". Inače, djevojčicu su od roditelja uzeli pod izlikom da će je školovati i pružiti joj bolji život.
Ipak, istraga je otkrila da je Zohra Shah već duže vrijeme zlostavljana, a par je to često i snimao. Držali su je zatvorenu u kavezu.
Autorica Humayun podvlači da jedno od desetoro djece u Pakistanu bude zlostavljano svakog dana. Podsjeća na slučajeve 11-godišnje Zainab Ansari koju su silovali i ubili te 10-godišnje Tayyabe koju su "poslodavci" tukli kutljačom i držali zatvorenu u ostavi - jedan od "poslodavaca" bio je sudija.
Ove godine u januaru, na drugu godišnjicu smrti Zainab Ansari, usvojen je Zakon o zaštiti djece, no problem s aktom jeste što se može primijeniti samo ako su djeca oteta ili kidnapovana, a ne tretira ni ubistvo. Pritom se primjenjuje samo na teritoriji Islamabada, a ovaj se zločin dogodio u regiji Punjab, koja ima sličan zakon od 2016, ali nije promijenio ništa, a sistem ovdje je i dalje prilično ortodoksan.
Stoga, brojni strahuju da pravde za djevojčicu koja je ubijena jer je htjela osloboditi ptičicu, teško da će biti.
Humayun se stoga otvoreno pridružila sve jačem glasu javnosti koje zahtijeva žestoku promjenu i edukaciju pakistanskog društva...
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.