Barel nafte je nakon dugo vremena pao ispod 100: Hoće li gorivo konačno pojeftiniti?

Radiosarajevo.ba
Barel nafte je nakon dugo vremena pao ispod 100: Hoće li gorivo konačno pojeftiniti?
FOTO: Arhiv / Ilustracija

Cijene nafte pale u petak na međunarodnim tržištima prema 100 dolara nakon što su članice Međunarodne agencije za energiju (IEA) objavile detalje prodaje 120 miliona barela iz strateških rezervi kako bi poboljšale opskrbu.

Na londonskom je tržištu cijena barela nafte nakon podneva bila za 30 centi niža u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 100,28 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni, od 95,99 dolara.

Zadnji put barel nafte ispod 96 dolara bio je 16. marta. Prije ruske agresije na Ukrajinu iznosio je oko 90, a cijena mu je još 1. decembra bila 63 dolara.

Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže

Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže

Ovaj potez mogao bi značiti daljnje pojeftinjenje cijena goriva u Hrvatskoj u utorak jer je referentno razdoblje upravo do petka.

Trgovci su se danas fokusirali na detaljan plan članica IEA-e o prodaji 120 miliona barela nafte iz strateških rezervi u idućih šest mjeseci. SAD će u sklopu IEA-ine inicijative na tržište plasirati 60 miliona barela i još 120 miliona barela zasebno.

Analitičari američke investicijske banke JPMorgan smatraju da će prodaja nafte iz rezervi "na kratki rok uvelike pomoći" da se nadoknadi trajan gubitak, kako procjenjuju, milion barela ruske nafte dnevno.

"No, u 2023. i godinama koje slijede globalni proizvođači vjerovatno će morati povećati ulaganja kako bi nadoknadili izgubljenu rusku naftu i ponovo napunili strateške rezerve IEA-e", upozoravaju u JPMorganu.

Analitičar PVM-a Stephen Brennock nije siguran da će zalihe riješiti problem.

"Količine barela bez presedana nisu potpuno otklonile sumnje da nadolazeća poplava u opskrbi možda ipak neće riješiti problem gubitka ruske nafte", rekao je.

Rusija je našla kupce za svoju naftu u Aziji, ali zapadni kupci i dalje je zaobilaze, prenose 24sata.

Ruska proizvodnja nafte i plinskog kondenzata pala je u prvih šest dana aprila na 10,52 miliona barela dnevno, s prošlomjesečnog prosjeka od 11,01 miliona barela dnevno, rekla su u četvrtak dva izvora upoznata s podacima.

Uteg cijenama bila je i zabrinutost za potražnju nakon što je Šangaj produžio mjere izolacije kako bi suzbio širenje koronavirusa i jači dolar, nakon informacije da bi američka središnja banka do kraja godine mogla podići ključne kamatne stope za tri postotna boda.

OPEC je danas odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 100,12 dolara, što znači da je pojeftinio za 6,01 dolar u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije