Novi incident na nebu u regiji: Mađarska oko 12h detektovala sumnjivu letjelicu na nebu
Mađarska protuzračna obrana detektovala je i pratila letjelicu koja je prošla njen zračni prostor u četvrtak navečer prije nego što se srušila u Zagrebu, saopštilo je danas mađarsko ministarstvo odbrane i dodalo da objekt identificiran kao dron TU-141 koji je nedavno korišten kao meta za obuku.
Služba protuzračne obrane mađarskih oružanih snaga detektirala je u četvrtak navečer leteći objekt na svojim radarima, navodi se u priopćenju mađarskog ministarstva.
Objekt je kasnije identificiran kao bespilotna letjelica TU-141 koja je nedavno korištena kao meta za obuku, priopćilo je ministarstvo, dodajući da su i ukrajinska i ruska vojska koristile takve bespilotne letjelice.
Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje
Bespilotna letjelica već je bila detektirana u ukrajinskom zračnom prostoru, navodi mađarsko ministarstvo. Nakon što je ušla u mađarski zračni prostor njenu putanju je pratila protuzračna odbrana sve do izlaska iz zračnog prostora te zemlje, dodaju.
Riječ je o TU-141 bespilotnom izviđačkom dronu još iz sovjetskog doba.
Ministarstvo je priopštilo da se sličan incident ponovio u petak oko podne u sjeveroistočnoj Mađarskoj. Lovci Gripen poslani su da provjere zračni prostor u kojem je objekt detektovan, ali nisu pronašli letjelicu, navodi se.
"Zbog rata u Ukrajini je posebno važno da se takvi incidenti rješavaju mirno i na promišljen način", priopćilo je ministarstvo. Istaknuli su da Mađarska želi ostati izvan rata "čak i ako su takvi incidenti provokativne naravi".
Ministar odbrane Tibor Benko i šef vojske Romulusz Ruszin-Szendi u kontaktu su s hrvatskim kolegama i predstavnicima susjednih zemalja, dodaje se u saopštenju.
Zemlje u regiji istražuju slučaj i međusobno dijele informacije, ističu., piše Jutarnji.
Ministarstvo je priopćilo MTI-ju da je oprezno s mogućim provokacijama i ne želi da se Mađarska uvlači u rat zbog bilo kakvih nepotrebnih mjera. Ministarstvo će stoga prvo ispitati je li letjelica sposobna nositi oružje, dodaju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.