Korupcijski potres u Beogradu, Aleksandar Vučić: 'Ovo je politička hajka!'

1
Radiosarajevo.ba
Korupcijski potres u Beogradu, Aleksandar Vučić: 'Ovo je politička hajka!'
Foto: Printscreen / Aleksandar Vučić

Državnom vijeću tužitelja (DVT) u srijedu je predana inicijativa za razrješenje republičke javne tužiteljice, višeg javnog tužitelja u Beogradu, Srbiji, i njegove zamjenice, čije su smjene zatražene na nedavnom protestu podrške dvjema tužiteljicama, skinutim s predmeta korupcije u Elektroprivredi Srbije.

Zahtjev za smjenu državne tužiteljice Zagorke Dolovac, višeg javnog tužitelja u Beogradu Nenada Stefanovića i njegove zamjenice Brankice Marić upućen je prošlog četvrtka s protesta podrške tužiteljicama Bojani Savović i Jasmini Paunović, koje su radile na slučaju korupcije u Elektroprivredi Srbije (EPS), teškom nekoliko miliona dolara, u kojem je šest osoba uhapšeno, piše Jutarnji list.

Protest je nazvan 'Ne damo naše Laure', a tužiteljice Savović i Paunović nazvane su 'srpskim Laurama', što je asocijacija na neustrašivu rumunjsku tužiteljicu Lauru Kodrutu Kovesi, koja je u svojoj zemlji pokrenula val uhićenja i procesuiranja brojnih korumpiranih političara i dužnosnika, a dobila je potporu stotina hiljada svojih sunarodnjaka.

Poznat identitet četiri osobe koje su uhapšene zajedno sa Nenadom Nešićem

Poznat identitet četiri osobe koje su uhapšene zajedno sa Nenadom Nešićem

Rok za ispunjenje zahtjeva s tog protesta bio je pet dana i istekao je jučer, a Organizacijski odbor protesta predao je danas u pismohrani Državnog vijeća tužitelja (DVT) inicijativu za razrješenje tužitelja.

Advokat Čedomir Kokanović rekao je da se time "pokreće formalni proces" i DVT-u daje formalna osnova da postupa sukladno zakonu i donese odluke koje javnost od njih traži.

Tužiteljica Bojana Savović je, samo dan nakon akcije policije i tužiteljstva, kad je uhićeno šest osoba osumnjičenih da su oštetili EPS za 7,5 miliona dolara (14 miliona KM) tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B, skinuta s tog slučaja iako je duže od godinu vodila istragu oko EPS-a.

I njezina kolegica Jasmina Paunović, s kojom je radila na predmetu malverzacija u EPS-u, premještena je u drugi odjel poslije poruke u Viber grupi kojom se usprotivila informaciji članovima te skupine da se o svakom budućem radu s policijom tužitelji moraju konzultirati sa svojim šefom odjela.

Više javno tužiteljstvo odbacilo je kao 'netačne' informacije da su tužiteljice smijenjene, ustvrdivši da je Savović redovitom izmjenom godišnjeg rasporeda, a po vlastitoj ranije izraženoj želji, prebačena iz Posebnog odjela za suzbijanje korupcije u Odjel za opći kriminal, no slučaj je ubrzo dospio u središte pažnje javnosti.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić taj slučaj je u intervjuu početkom sedmice nazvao "političkim", ocijenivši kako se protiv šefa Višeg javnog tužiteljstva Nenada Stefanovića vodi "politički hajka" i da to "nema veze s pravosuđem ni s pravom". "To je besmislena tema“, rekao je Vučić za RTS.

Evropska unija u svojim dosadašnjim izvješćima o napretku Srbije na putu eurointegracija više puta istaknula neophodnost reformi u području vladavine prava.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije