Ko je Dejan Ristić, novi ministar za informisanje Srbije? "Vrhunski" negator genocida u Srebrenici
U vremenu u kojem najveći deo političkog života u Srbiji trenutno obilježava navodna „nevjerovatna“ borba režima Aleksandra Vučića protiv izglasavanja rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama, u kojoj se, između ostalog, osuđuje negiranje genocida nad Bošnjacima 1995. godine u Potočarima u javnom prostoru, režim predsjednika Srbije, imenovao je Dejana Ristića, direktora Muzeja žrtava genocida (koji se ne bavi srebreničkim, već pretežno onim NDH nad Srbima u Drugom svetskom ratu) za ministra informisanja, a samim tim i svojevrsnog kontrolora narativa u ovdašnjem javnom prostoru.
Dejan Ristić se, naime, kao javni radnik istakao izjavama upravo o nepriznavanju genocida u Srebrenici, izbjegavanju odgovornosti, odnosno naveliko raspostranjenoj zamjeni teza koju plasiraju predstavnici srbijanskog režima iz devedesetih, a koja se zasniva na potenciranju narativa utemeljenog na osnovama pitanja – A, šta su oni nama radili?
Tako je u maju prošle godine, počeo seminar za nastavnike osnovnih i srednjih škola „Učenje o genocidu počinjenom nad Srbima“, koji realizuje Muzej žrtava genocida. Cilj seminara je, saopšteno je, da obuči nastavnike kako da ovu veliku temu približe učenicima, piše portal Danas.
Ako preskočimo period „dokazivanja“ aktuelnoj vlasti iz oblasti negiranja srebreničkog genocida, odnosno pogođenosti trenutka da baš u ovo vrijeme zauzme (izglasavanja rezolucije o srebreničkom genocidu u UN) zauzme funkciju kontrolora javnog govora, istaknimo njegove „svježije“ izjave.
Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura
Prije desetak dana, Dejan Ristić je rekao da niko ne spori žrtve zločina protiv čovječnosti koji se dogodio jula 1995. godine u Srebrenici, ali da historijska nauka i činjenice spore da se tamo dogodio genocid i da je rezolucija o kojoj će u maju raspravljati Generalna skupština Ujedinjanih nacija način da se konstruiše jedan antičinjenični i antiistorijski narativ koji bi stigmatizovao čitav jedan narod.
Negiranje genocida u Srebrenici, koji, kada se dogodio, neformalni šef i „diktator“ političkog života u Srbiji kao i posljedično opravdanje njegovih koalicionih kolega i koleginica iz Socijalističke partije Srbije su bili itekako prisutni i aktivni u svojim političkim partijama, neodvojiva su dva pojma prilikom javnih nastupa Dejana Ristića.
U Vijeću sigurnosti UN-a održana sjednica o Bosni: Govorili Schmidt, Lagumdžija, Cvijanović, Wood...
Takav govor novog ministra informisanja u javnostu gotovo da je jedini, najistaknutiji i, naprosto, preovlađujući.
Stoga, nimalo, u ovom trenutku ne čudi, da kada će gotovo cijeli svijet da označi počinioce srebreničkog genocida, pojedinačno, zajedno sa politikama koje su ih iznjedrile, i njihovim predstavnicima – kao ministra za informisanje i kontrolu javnog govora u Sfrbiji, Aleksandar Vučić bira njegovog istaknutog „vrhunskog“ negatora, okićenog ovdašnjim titulama historijskog radnika.
Ostatak teksta proičitajte na linku OVDJE.
Podsjetimo, Srbija uskoro dobiva novu vladu. Na portalu Radiosarajevo.ba objavljen je sastav nove Vlade Srbije, u kojoj su dvojica članova sa američke 'crne liste'.
Više detalja možete pročitati na linku OVDJE.
Kako je protekla sjednica u New Yorku Vijeća sigurnosti UN-a o BiH možete pročitati na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.