Hrvatski inovatori izumili najbrži internet na svijetu i poklonili ga komšijama
Ovaj projekat prije dvije godine oduševio je cijeli svijet, a od tada pobrao je brojne nagrade i dokazao se na terenu kao mreža koja zaista može raditi u svim uslovima, prenosi 24sata.
Zahvaljujući tom inovativnom projektu i vizionarskoj ideji njegovih tvoraca Osijek će uskoro postati prvi grad koji će imati najbržu i besplatnu internet mrežu na svijetu. Da je to itekako moguće pokazao je Valent Turković (40) na modelu svog naselja Vijenac Ivana Meštrovića u kojem živi. Naime, ovo naselje već par mjeseci ima najbrži i besplatni internet na svijetu.
"Radi se o 700 megabajta ukupno raspoređenih kroz našu Mesh mrežu koju čini 20 hotspotova u cijelom naselju. Dobili smo tu brzinu zbog načina na koji smo spojili Mesh vezu, a to je da je svaka točka povezana sa drugom i međusobno se nadograđuju. Konkretno, spojili smo pet brzih interneta i dobili 700 megabajta. Istraživao sam internet mreže u svijetu i znam da takva brzina ne postoji, odnosno ako i postoji nitko o njoj nije ništa objavio", pojašnjava Valent koji je svoj uređaj za bežični internet toliko usavršio da on može funkcionirati u svim vremenskim uvjetima.
Upravo zbog te inovativne ideje Google je Valenta uvrstio na listu 100 najboljih pokretača inovativnih ideja.
'Dobri susjedi, a ne političari'
A ideja o besplatnom brzom internetu u naselju Vijenac Ivana Meštrovića realizirana je na inicijativu Udruge građana "Možemo" koja je vjerojatno jedina nestranačka i nepolitička udruga koja je pobijedila na lokalnim, mjesnim izborima i tako ostvarila pravo da u ime svojih sugrađana participira u vlasti grada.
"Mi smo dobri susjedi, ne političari. Naša svrha je osluškivati potrebe građana, rješavati njihove probleme, prihvaćati prijedloge i sugestije te tako poboljšavati uvijete života u naselju. Bežični internet je ideja koja se izrodila nakon što smo vidjeli MeshPoint Valenta koji živi u našem naselju. Osmislili smo projekt građanske solidarnosti 'budi dobar susjed, podijeli svoj internet' i povukli sredstva na koja imamo pravo kao Mjesni odbor. S nekih 70-tak tisuća kuna uspjeli smo postaviti 20 hot spotova u cijelom naselju i tako veoma brzim internetom pokriti sve korisnike. Iznimno smo zadovoljni učinjenim jer internet sada imate na svakoj klupici u parku", kaže Mislav Kovačić iz Udruge 'Možemo' koja jednako uspješno brine i o drugim aspektima života u tom naselju.
On je dodao kako ga je na cijeli projekt inspirirala izbjeglička kriza, kada su na hrvatsko-srpsku granicu stigle kolone izbjeglica, posebno iz Sirije, zbog čega je odlučio napraviti pilot-projekt besplatnog i bežičnog interneta za cijeli grad.
MeshPoint - Smart Rugged Wifi from Valent Turkovic on Vimeo.
"Doradili smo MeshPoint rukovodeći se rezultatima njegovog rada na terenu. U kampu u Slavonskom Brodu, gdje smo imali 12 hot spotova sa po tri MeshPointa koji su radili mjesecima besprijekorno, dokazali smo da sve to savršeno funkcionira i pojavile su se humanitarne organizacije koje su pokazale interes za naš uređaj. Sada već imamo suradnju sa našim GSS-om, Crvenim križom, engleskim GSS-om koji želi naš uređaj, također i UNICEF-om koji nam je otvorio i neka druga vrata velikih humanitarnih organizacija, a imamo i pozive iz velikog izbjegličkog kampa u Jordanu", kaže Valent koji se već godinama bavi razvojem internet komunikacija i kao inženjer je radio dugo godina u Iskonu, a sada u jednoj njemačkoj kompaniji.
MeshPoint ima puno prednosti, a jedna je i ta da se radi o robusnom uređaju koji odolijeva vremenskim nepogodama, radi na struju, solarni panel ili na baterije, a održavanje je lako i može se obavljati i na daljinu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.