Hrvatska podržala snage SAD-a i Velike Britanije koje napadaju mete povezane s Hutima
Uz Hrvatsku svoj potpis na izjavu stavile su i Albanija, Australija, Bahrein, Kanada, Češka, Danska, Estonija, Njemačka, Gvineja Bisau, Mađarska, Italija, Kenija, Latvija, Litvanija, Crna Gora, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Republika Koreja, Rumunija te Ujedinjena Kraljevina i Sjedinjene Države.
Hrvatska je, prvi put, u zajedničkoj izjavi podržala snage SAD-a i Velike Britanije, koji - uz dosadašnju potporu Australije, Bahraina, Kanade i Nizozemske - napadaju mete povezane s Hutima u Jemenu.
U utorak, 23. januara, su američke i britanske snage drugi put udarile na Hute, skupinu koju podupire Iran, a koja od kraja prošle godine gađa međunarodne brodove u Crvenom moru.
Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1
Napadi su prekinuli međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.
Prvi napad na Hute izveden je odmah nakon ponoći 12. januara. Hrvatska, s ostalim državama potpisnicama zajedničke izjave, osuđuje napade Huta na brodove i traži da oni prestanu, te osuđuje i opskrbljivače oružja koji ga doturaju toj skupini.
Vođa jemenskih Huta: 'Napadamo Izrael, nemaju hrabrosti dići zastavu'
Kao odgovor na kontinuirane nezakonite i bezobzirne napade Huta na plovila koja prolaze Crvenim morem i okolnim plovnim putevima, oružane snage Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, uz potporu Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske, izvele su dodatne napade na osam ciljeva u područja Jemena pod kontrolom Huta, u skladu s inherentnim pravom na individualnu i kolektivnu samoobranu i u skladu s Poveljom UN-a.
"Ovi udari su osmišljeni kako bi poremetili i degradirali sposobnost Huta da nastave s napadima na globalnu trgovinu i nedužne pomorce iz cijelog svijeta, a pritom izbjegavaju eskalaciju", kaže se u zajedničkoj izjavi koju potpisuje Hrvatska, a koji je objavila Bijela kuća.
Više od trideset napada koje su Huti pokrenuli na komercijalna i druga plovila od sredine novembra predstavljaju prijetnju svim zemljama koje se oslanjaju na međunarodni pomorski promet, piše Večernji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.