Filipinski migranti: Spas za albanski turizam
Posljednjih godina Albanija bilježi turistički procvat. Zbog dolaska sve većeg broja tursta porasla je i potražnja za radnom snagom. A domaćih radnika nema dovoljno, mnogi su se i iselili na zapad Europe. Sezonu sada spašavaju Filipinci.
Sobarice s Filipina od januara 2024 rade u hotelu s četiri zvjezdice u Tirani. Obzirom da znaju samo pokoju riječ albanskog, Google translate im je neophodan.
Turizam u Albaniji bilježi visok porast u posljednjih 5 godina. Iako je razvoj pozitivan, on nosi i neke izazove.
Putin se obratio naciji: Ukrajinu smo pogodili novom raketom Orešnik. Ovo je sada globalni sukob
Zbog nedostatka lokalnog osoblja, poduzeća su počela zapošljavati strane radnike, što znači da moraju više trošiti za smještaj i hranu za osoblje, ali postoje i prednosti.
"Oni su spremni pomoći kad god je to potrebno, bilo da se radi o situaciji koja je izvan kontrole ili nečem nepredviđenom. Iako je plata za lokalno osoblje možda malo niža, oni nisu dostupni u svakom trenutku, jer nakon što završe osmosatnu smjenu, žele ići kući", rekla je za Deutsche Welle poduzetnica Rezarta Bregu.
Ivan Resulta, također potječe s Filipina i radi kao kuhar. Prije nego što je došao u Albaniju radio je u Kuvajtu. Zadovoljan je u Albaniji i planira ostati tu najmanje pet godina.
"Plata je visoka u usporedbi sa onom koju sam imao kada sam radio na Bliskom istoku, kao i u usporedbi s Filipinima. Tako da je razlika u plati velika. Ali i život ovdje je dobar", kazao je Resulta.
Albanija ima 2,7 miliona stanovnika. Na kraju 2023. godine u zemlji je radilo nešto manje od 11.000 stranaca. Međutim, neki stručnjaci kažu da zapošljavanje radnika iz inozemstva nije najbolje rješenje.
"Nije stvar u tome da se zaposle ljudi koji će čistiti ili prati suđe u hotelima. Ove poslove može raditi bilo koji radnik iz Azije, Afrike ili odakle god. Najvažnija stvar za turističku industriju je da dobije kvalificirane radnike", pojasnio je Besnik Vathi, iz Udruženja turističkih operatera.
Rezarta Bergu smatra da je zapošljavanje stranog osoblja trenutno jedino rješenje iako je planiranje angažiranja radnika više nego teško.
"Nikada ne možete biti sigurni da neće otići. Iako imate ugovor sa njima, s određenim obavezama koje mora ispuniti kompanija koja ih je dovela ovdje, radnik ipak može otići, a to nam se i događalo", dodala je Bergu.
Ali za sada, Albanija se oslanja na strano osoblje kako bi turistički sektor koji je u usponu funkcionisao bez problema.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.