Đukanović: Odnos Srbije neodoljivo podsjeća na 90-e godine

2
Radiosarajevo.ba
Đukanović: Odnos Srbije neodoljivo podsjeća na 90-e godine

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Šefik Džaferović borave u radnoj posjeti Crnoj Gori. Susreli su se sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem.

Predsjednik Crne Gore poručio je da su odnosi dvije zemlje prijateljski i onaj ko ih dovodi u pitanje ponaša se neodgovorno i ispisuje stranicu svoje odgovornosti za poremećaj odnosa između država i naroda, čemu mjesta nema.

Posjeti Crnoj Gori članova Predsjedništva BiH nije se pridružio predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, a na ovaj način Đukanović je komentirao veto koji je Dodik povukao kada se na sjednici Predsjedništva BiH razmatralo upućivanje službenog poziva Đukanoviću da posjeti BiH.

Odnos Srbije prema Crnoj Gori

Kaže da je stav o prijateljskim odnosima između dvije zemlje s Džaferovićem i Komšićem zauzeo odmah nakon sporne sjednice Predsjedništva BiH i tada je pokazana spremnost da se organizira susret dva člana Predsjedništva BiH i Đukanovića.

Kaže da se takvi pojedinačni incidentni najčešće u regionu zapadnog Balkana poduzimaju kao izraz neodgovorne politike te se osvrnuo i na odnos Crne Gore i Srbije podsjećajući da je nailazio na nerazumijevanje svojih stavova u Beogradu.

Napominje da ga to nije pokolebalo jer je on akter politike i devedesetih godina, što mu predstavlja s jedne strane opterećenje, ali i dragocjeno iskustvo da ne napravi greške koje su tada učinjene te blagovremeno upozori sve da ne ulaze u te greške.

"Odnos Srbije prema Crnoj Gori, ali ne samo prema Crnoj Gori, u ovom trenutku neodoljivo liči na odnos Srbije prema susjednim državama devedesetih godina pod plaštom brige za navodno ugrožena prava srpskog naroda u susjednim državama. U suštini se ugrožava suverenitet susjednih država", stava je Đukanović.

Podvlači da se to događalo devedesetih što je za posljedicu imalo 150.000 izgubljenih života, razorenu vrijednu imovinu generacijama stvaranu na prostoru bivše Jugoslavije, kao i sudski epilog u Haagu za odgovorne.

Džaferović koji je došao u radnu posjetu Crnoj Gori sa svojim kolegom Željkom Komšićem, pojasnio je da je ova posjeta uslijedila nakon neprijatne situacije u koju su dovedeni vetom u Predsjedništvu BiH, kojim Đukanoviću nije bio dozvoljeno da dođe u BiH.

Stanje u obje države

Žao mi je što smo došli u takvu situaciju i jedva sam čekao da pandemija malaksa, da se mjere ograničenja smanje i da dođemo u Crnu Goru”, kazao je.

Džaferović navodi da su razgovarali o stanju u obje države, o odnosima između dvije države, o stanju u regionu, o tome kako treba rješavati probleme između država, te o vanjsko-političkim opredjeljenjima obje zemlje – evropskom putu i NATO-u, piše N1.

“Stabilna i prosperitetna Crna Gora je interes BiH. Crna Gora članica NATO saveza, Crna Gora koja ubrzano ide svojim evropskim putem i Crna Gora u kojoj se na najbolji način relaksiraju ukupni međuetnički odnosi”, istakao je.

Na početku svoga obraćanja Komšić se zahvalio domaćinima na prilici da, kako je rekao, nakon situacije sa pandemijom korona virusa koja je uticala i na politički život, da se ponovo pokrene ciklus razgovora, da “vidimo gdje smo stali i šta nas čeka, kako će se odvijati situacija na ovim prostorima”.

Pitanje od kojeg ne može pobjeći

Govorio je i o tome zašto u ovoj posjeti članova Predsjedništva BiH Crnoj Gori nije došao i predsjedavajući Milorad Dodik.

Kako je rekao, “ne može pobjeći od tog pitanja”, te je izrazio žaljenje što nije i Dodik tu.

“Tek tad bi ova posjeta dobila punu sliku i smisao i sadržaj, komentarisao je“.

Svejedno, govoreći s naše strane, predsjednika Đukanovića znamo, znamo njegove stavove, koliko je učinio da naši odnosi dođu na ovaj stadij, da bi cijeloj regiji poželio da budu ovakvi odnosi, jer bi to značilo da smo izašli iz balkanske faze politike, i ušli u jednu novu, civilizovaniju, evropsku fazu obavljanja političkih poslova“, dodao je.

Rekao je član Predsjedništva BiH Željko Komšić da je bilo bitno, da s obzirom na činjenicu da su u Crnoj Gori održani izbori i formirana nova vlada, dobiju informaciju da li to znači neku promjenu odnosa prema Sarajevu, piše N1.

“Naprotiv, odnosi se nastavljaju razvijati na način kakva je tradicija. To je za nas vrlo važno, jer Crna Gora, zemlja s kojom gotovo da nemamo neriješenih pitanja, kao zemlja članica NATO-a i kao zemlja u regiji koja je najdalje odmakla u priči EU, naš interes je da ostane na tom putu. Vrlo nam je važno da u Crnoj Gori nema dilema oko NATO-a, jer te dileme otvaraju masu stvari – ne samo u odnosima sa BiH, nego bi stvorilo veći poremećaj ne samo u regiji Zapadnog Balkana nego i šire", poručio je Komšić.

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Šefik Džaferović od juče borave u radnoj posjeti Crnoj Gori. Susreli su se s predsjednikom Vlade Crne Gore Zdravkom Krivokapićem kao i s predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije