Predsjednički izbori u Austriji u sjeni uspona krajnje desnice

Anadolija
Predsjednički izbori u Austriji u sjeni uspona krajnje desnice
U Austriji će 4. decembra biti održan drugi krug predsjedničkih izbora, a za poziciju šefa države borit će se Norbert Hofer, kandidat krajnje desnice i Alexander Van der Bellen, bivši član Stranke zelenih.

Aktuelnu vladu zemlje čini koalicija Socijaldemokratske partije (SPO) i manji koalicioni partner Austrijska narodna stranka (OVP). Ispitivanja javnog mnijenja pokazuju kako će Hofer osvojiti 52, a Van der Bellen 48 posto glasova.

infografika-austrija-izbori_AA.jpg - Predsjednički izbori u Austriji u sjeni uspona krajnje desnice

Zbog predviđanja male razlike u glasovima između kandidata, pobjednika će odlučiti zasad neodlučni glasači.

-       Norbert Hofer

Kandidat krajnje desnice Hofer poznat je po izjavama protiv islama i muslimana. On smatra da islam ne pripada Evropi. Hofer povremeno izjavljuje kako ne “želi da Austrija bude muslimanska zemlja”, da “islam nije dio Austrije”, te da “Turskoj nije mjesto u EU”.

Također, poznate su i njegove izjave protiv migranata. On smatra da se migrantska kriza može zaustaviti jačanjem vanjskih granica Evropske unije (EU) i da migrante spašene u Sredozemnom moru treba poslati u Libiju.

U svakoj prilici upozorava na opasnost “islamizacije i nasilja” te tvrdi da će Austriju i Evropu štititi od te opasnosti.

Hofer smatra da treba zabraniti nošenje burke i marame na javnim mjestima.

Kada je riječ o ekonomiji, Hofer je protiv Transatlantskog trgovinskog sporazuma (TTIP) koji bi trebale potpisati SAD i EU, te Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog sporazuma (CETA) potpisanog između EU i Kanade. Smatra da o ovim sporazumima narod treba odlučiti.

-       Alexander Van der Bellen

Van der Bellen ističe kako je dijete izbjegličke porodice i da treba otvoriti vrata onim izbjeglicama koje bježe od rata, ali da treba biti oprezniji kada je riječ o onima koji dolaze iz ekonomskih razloga.

On smatra da su stranci dobitak zemlje, da se svijet mijenja i da svako treba da bude u koraku s tom promjenom.

Protivi se sporazumima CETA i TTIP, te je rekao da ih neće potpisati ukoliko bude izabran za predsjednika.

Van der Bellen je izjavio kako rasprave o zabrani burke i marame smatra besmislenim, a rasprave o ulasku Turske u EU nazvao je “gubljenjem vremena”.

Rekao je kako ne misli da će Turska u EU ući za vrijeme njegovog mandata.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije