Zašto policajci ne poznaju zakonske propise o snimanju na javnoj površini?

10
Radiosarajevo.ba
Zašto policajci ne poznaju zakonske propise o snimanju na javnoj površini?
Printscreen / Policajac s kojim je novinarka Ahmetašević došla u verbalni sukob

Kao jedan od razloga privođenja novinarke i aktivistkinje Nidžare Ahmetašević, policajci su naveli nelegalno snimanje. Nisu znali niti su se potrudili objasniti na osnovu kojih zakona.

Dok novinarska zajednica i javnost još uvijek čekaju sve detalje i precizne razloge hapšenja Nidžare Ahmetašević u Sarajevu, iz do sada dostupnih informacija jasno je da policajac koji je naredio njeno privođenje ne poznaje dovoljno zakonske propise koji se odnose na snimanje na javnoj površini, piše portal Media Centar.

Nakon što je u subotu privedena, Ahmetašević je objavila snimak na kome se vidio dio događaja koji su doveli do njenog hapšenja. Iako snimak ne otkriva sveukupan niz događaja o kojima ona razgovara sa policajcima, on otkriva jedan od suštinskih problema u odnosu policije prema novinarima, ali i svim građanima - policajci nisu naviknuti na kontrolu novinara ili javnosti i, barem u ovom slučaju, spremni su optužiti ih za kršenje zakona iako im upravo zakon dozvoljava snimanje.

Ona nas cijelo vrijeme snima”, kaže jedan od policajaca koji se u kasnijem razgovoru predstavio kao Senad Hebib, vidi se na snimku kojeg je na svom Facebooku objavila organizacija Transbalkanska solidarnost, koja se kao i Ahmetašević, bavi pravima izbjeglica i migranata.

Kada ga ona pita da li je snimanje policajaca zabranjeno zakonom, umjesto jasnog objašnjenja i citiranja zakona, policajac joj samo naređuje da “ostane ovdje”. Dalji razgovor otkriva zabrinjavajuće nepoznavanje zakona kod policajca i sveukupni loš odnos prema novinarki, aktivistkinji, ili samo građanki.

Kada ga pita za razlog privođenja, policajac je izričit.

“Zato što me nelegalno snimate”, kaže Hebib.

Kada ga ona još jednom podsjeća da to nije zabranjeno zakonom, policajac ne navodi članove zakona kako bi objasnio zbog čega snimanje smatra nelegalnim. Umjesto toga, čini se kao da prihvata argumente Ahmetašević ali i dalje insistira na privođenju te navodi drugi razlog privođenja.

“Dobro, razgovarat ćemo u stanici. Ometate službeno lice”, kaže policajac.

Nastavak razgovora još je dodatno pokazao odnos ovog “službenog lica” prema novinarki.

Ahmetašević: Ja ne ometam. Ja samo snimam.

Policajac: Nema veze, snimite Vi šta hoćete.

Ahmetašević: Snimanje nije zabranjeno zakonom!

Policajac: Jeste ometanje mene ovlaštenog lica.

Ahmetašević: Ja nisam Vas dotakla, ja ništa nisam uradila.

Kada traži dodatno pojašnjenje zbog čega ne može slobodno ići, policajac joj ponovno ne daje jasno objašnjenje.

Zato što vam je policajac naredio da ne možete, dođete kući pa se tako ponašajte”, rekao je Hebib.

Skoro svaka od rečenica koju je izgovorio ovaj policajac, i njegov kolega koji je stavio lisice Ahmetašević tokom jučerašnjeg događaja, suprotni su domaćim zakonima, etičkim kodeksima i preporukama međunarodnih organizacija o odnosu policajaca prema novinarima ili građanima koji žele nadzirati njihov rad.

Pitanje koje su tokom i nakon pritvora u kome se našla Ahmetašević postavljali na svojim društvenim mrežama brojni novinari je: Zbog čega iznova i tako često moramo podsjećati vlasti ali i policiju kako su obavezni da se odnose prema novinarima i kakve vrste snimanja su dozvoljene.

U svojim reakcijama niti policijski komesar niti kantonalni ministar unutrašnjih poslova nisu se osvrnuli na činjenicu da snimak otkriva zabrinjavajuće nesnalaženje i nerazumijevanje policajaca prema novinarskom poslu i uopšte odnosu prema građanskom nadzoru njihovog rada na javnoj površini.

Domaći zakoni, međunarodne konvencije i mišljenja pravnika odavno su riješila ovu dilemu.

Ostatak teksta pročitajte na linku OVDJE

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (10)

/ Povezano

/ Najnovije