Nije im prvi put: Pogledajte kako je srbijanska propaganda i prije lagala za srpske žrtve u Bosni
Veliki skandal izazvalo je korištenje fotografije Sabine Mujkić, žene koja je zajedno s hiljadama drugih Bošnjaka protjerana iz Žepe, na obilježavanju godišnjice 'Oluja' u Prijedoru.
Dok je predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik govorio o "protjerivanju Srba iz Hrvatske tokom akcije 'Oluja'", iza njega se pojavila fotografija Sabine Mujkić, nastala 1995. godine u Žepi.
Ona u svom naručju drži bebu, Nerminu Mujkić, koja je u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba potvrdila da je ona na fotografiji, zajedno sa svojom majkom. Nažalost, ovo nije prvi put da se srbijanska propaganda služi ovakvim 'igrama'.
Naoružajte se strpljenjem: I danas zabilježene velike gužve na graničnim prijelazima
Naime, projekt Sniper Alley Photo je na svom Twitter nalogu podijelio fotografiju gdje je 1994. godine prikazan 'srpski dječak u okolici Srebrenice koji plače na grobu svoje majke koju su ubili muslimani'. Jedini problem s tom fotografijom je što je - laž.
Radi se o slici koju je naslikao slikar Uroš Predić, još 1888. godine, koja se zove 'Siroče na majčinom grobu'. To nije, naravno, spriječilo srbijanski dnevni list Večernje novosti da to objavi kao 'potresnu ilustraciju srpskog stradanja u Bosni'.
Nije prvi put a ni posljednji.
— SniperAlley.Photo (@SniperAlleyPhot) August 6, 2023
Kada je velika srbija u pitanju neke stvari se nikad ne mjenjaju.#BosnianGenocide pic.twitter.com/cm4mGvZMeY
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.