Nedim Makarević na tribini u Njemačkoj: Geostrateški trenutak BiH u svjetlu dešavanja u Ukrajini
Društvo za sigurnosnu politiku i Fondacija Friedrich Nauman i Thomas Dehler organizovali su u njemačkom Bad Kissingenu tribinu o temi „Kuda ide Bosna i Hercegovina“ na kojoj se govorilo o trenutnoj političkoj situaciji u BiH.
Skupu su prisustvovala vojna lica i rezervisti Bundeswehra, kao i dužnosnici iz Sjevernog Bajerna te članovi društva za sigurnosnu politiku, a uvodničar je bio bivši ambasador BiH Nedim Makarević.
On se u uvodnom izlaganju osvrnuo na historijat BiH stavljajući fokus na političku situaciju i kompleksno uređenje vlasti koje uključuje nekoliko nivoa od općinskog, preko kantonalnog i entitetskog do državnog.
Dragan Bursać: Ako je uhapšeni Nenad Nešić najbolji ministar, kakvi su tek najgori???
Dr. Makarević učestvovao na debati u Bundestagu: 'Zašto biti (pre)strog prema BiH za prijem u EU?'
Govorio je i o načinima donošenja i provođenje političkih odluka u zemlji, mogućnostima opstrukcija, problematici „kočenja“ procesa, ali i o tome kako bi se ti procesi mogli unaprijediti i pojednostaviti.
Makarević se osvrnuo i na rad visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta, čija je odluka u izbornoj noći da nametane izmjene Izbornog zakona BiH, kako je naveo, izazvala veliko nezadovoljstvo jednog dijela društva.
Dio obraćanja skupu Makarević je posvetio geostrateškom trenutku u svjetlu dešavanja u Ukrajini, eventualnim opasnostima po BiH te prije svega na uticaj Rusije na BiH i region zapadnog Balkana.
S tim u vezi istaknuta je važnost mornarice za jednu vojnu silu koje nema bez izlaza na otvoreno toplo more, zbog čega je i vjekovna težnja Rusije, rečeno je, izaći na toplo more.
Razgovarano je i o energetskoj situaciji, načinima kako se Bosna i Hercegovina snabdijeva gasom te kako bi BiH trebala izbjeći zavisnost od Rusije.
Njemačke oficire najviše je zanimao sigurnosni aspekt, prije svega prisustvo ruske Wagner grupe, GRU-a, tajnih službi, militantnih asocijacija poput „Noćnih vukova“, kampova za obuku kao i djelovanja medija posebno onih u Srbiji.
"Fokus je bio i na ruskom ambasadoru u BiH Igoru Kalabuhovu, čija je izjava oko pridruživanja BiH u NATO shvaćena kao otvorena prijetnja te se postavilo pitanje zašto se ne proglasi personom non grata u BiH jer je takav način komunikacije sa ambasadorskog nivoa neprimjeren", kazao je Makarević.
Makarević i Beharić u Munchenu: Put BiH ka EU ne zavisi samo od domaćih aktera, već i od podrške EU
On kaže da je tokom debate bilo razgovora i o politici koji provodi Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i njihovom savezništvu sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) te kako bi to trebalo biti shvaćeno u Evropskoj uniji.
Makarević je naglasio da BiH u Njemačkoj vidi prijatelja, ocjenjujući da bi njen angažman trebao biti veći, izražavajući nadu da će se s novom vlasti u Berlinu promijeniti i stav Njemačke prema vanjskim i unutrašnjim političkim pitanjima u Bosni i Hercegovini.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.