Crnadak: Izetbegović smatra da bh. institucije pripadaju isključivo Bošnjacima
Nakon sastanka, Crnadak je organizirao konferenciju za medije, gdje je govorio o pismu koje je uputio, a koje nije otišlo u Haag.
"Moje pismo nije otišlo kako nalaže praksa, preko ambasade, i to me je obavijestio Izetbegović. Dobio sam pismo, gdje mi je rečeno da to nije uradila ambasadorica, da neće i da on smatra da ne treba. Ovo što se dešava ovo je direktan udar na bh. institucije. Ovo je, nakon što smo napravili Dejton, najdirektniji udarac na institucije BiH. Privatizacija institucija, i vidi se da Izetbegović smatra da institucije pripadaju isljučivo Bošnjacima. Smatraju da smo mi, iz RS-a, tu privremno, da smo svratili, da odemo brzo.
Kada razumiju da institucije pripadaju nama ko i njima u Sarajevu, imat ćemo stabilnost. Ovdje je potpuno jasno da je upitanju stav prema meni jer pripadam srpskom narodu. Zar bi se ovako ponašao prema Zlatku Lagumdžiji ili Svenu Alkalaju?", govorio je Crnadak, te nastavio:
"Ja ću narednih dana, ako ambasadorica ne uputi pismo, tražiti sastanak u Predsjedništvu, te pozvati ambasadoricu u Sarajevu da se savjetujem. Ove neusaglašene direktive mogu dovesti do paralize - ako ostane zabrana Mirsadi Čolaković, onda će se voditi da ta praksa bude i za sve druge. Svi akti iz drugih ambasada, prema drugim organizacijama, prema drugim biletarnim tačkama, morat će imati odluku predsjendištva. Ako zaista to primijenimo na takav način, to će značiti blokadu, i većina aktivnosti BiH bit će paralizovana. Izetbegović je to nametnuo, da svaki akt izlazi, mora imati njihovu odluku", kazao je Crnadak.
U njegovom pismu, kako kaže, "koje je ispalo sporno, iznosim lična viđenja i određene činjenice, nisam stvarao pravnu obavezu, i nisam iznio ništa za šta sam tvrdio da je stav BiH. U pravu sam i zbog toga, ambasadorica je morala da dostavi pismo.
"Nakon ovog sastanka u petak jasno je da će se ići s revizijom - ako se pojavi ovih dana neko fizičko i pravno pismo u Haagu, da preda nešto u ime BiH, ja ću otputovati lično u Haag te iznijeti da to nije stav Predsjedništva, da to nije stav svih naroda, te da lice koje tu, nije ovlašteno", zaključio je Crnadak.
Podsjećamo, u petak je u Sarajevu, u Vijećnici, održano savjetovanje u vezi sa zahtjevom za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu, u slučaju tužbe BiH protiv Srbije.
Samom skupu prisustvovao je veliki broj predstavnika društvenog i političkog života BiH, a među njima su se nalazili predstavnici SDP-a, SBB-a, DF-a i SDA, kao i Husein ef. Kavazović, Ejub Ganić, Beriz Belkić, Mirko Pejanović, Vasvija Vidović, Halid Genjac, Asim Crnalić, drugi pravni eksperti i predstavnici nevladinih organizacija kao što su predstavnice Udruženja Majke Srebrenice.
Pokrovitelj ovog skupa Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH, uz podršku velike većine učesnika ovog skupa, donio je odluku da treba podnijeti zahtjev za reviziju presude po osnovu tužbe BiH protiv Srbije za genocid.
Ovakva odluka izazvala je žestoke reakcije i unutar Bosne i Hercegovine, ali i Srbije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.