Dragan Čović pročitao 7 zaključaka HNS-a: Šta to najavljuju ako se održe izbori?
U Mostaru je danas održano Prvo zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine (HNS BiH), nevladine udruge Dragana Čovića, šefa Hrvatske demokratske zajednice u našoj zemlji (HDZ BiH).
Čović je bio onaj i koji se obratio te javnosti pročitao sedam zaključaka koji su danas, istaknuo je šef HDZ-a, jednoglasno usvojeni na zasjedanju.
Napomenuo je još da su zaključci izmijenjeni "u odnosu na ono od jučer, ali su principi ostali isti". A, onda je počeo čitati zaključke.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Pa je pod jedan, HNS ocijenio kako je njihov pregovarački tim u dosadašnjim pregovorima dosljedno i odgovorno provodio prethodno utvrđeni politički okvir ove organizacije o, kako je to Čović svaki put istaknuo "nužne izmjene Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava".
Potom, zaključak dva, u kojem HNS izražava žaljenje što uloženi napori u dosadašnjim pregovorima nisu uspješno okončani kako bi se osigurale "nužne izmjene Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava". U ovom zaključku podsjećaju kako je tekao proces, uz predstavnike EU i SAD, te da su "podnijeli niz konkretnih prijedloga za izmjene Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava". Tu navode kako su spremni nastaviti pregovore "s bošnjačkim i drugim političkim strankama o BiH" na tragu već usaglašenog. Istovremeno su pozvali i predstavnike međunarodne zajednice da "daju puni doprinos završetku procesa pregovora koji su od najveće važnosti za stabiln i buduć evropske BiH".
U trećem zaključku navode kako će se HNS "dosljedno zalagati za izborna-ustavna načela postignuta i ostvarena u Washingtonskom i Daytonskom sporazumu. Spremni su, ističu ovdje, odlučno se suprotstaviti svim iinicijativama koji se time protive.
"Sve političke stavove kojim se zastupa blokiranje provođenja političkog sporazuma iz Mostara iz juna 2020. i time onemogućava hrvatskom konstitutivnom narodu legitimno političko predstavljanje u domovima naroda i Predsjedništvu", istakli su, dodavši kako će HNS smatrati ugrozom nacionalnih interesa i političkog subjektiviteta Hrvata u BiH sve što se bude kosilo s tim.
HNS, nastavljaju u petom zaključku, drži da neće biti ispunjeni pravno-formalni uvjeti da se održe izbori, ako se ne izmijeni Izborni zakon: "U tom smislu je nužno provsesti sve presude za ljudska prava kako bi se svakom od tri naroda osiguralo legitimno političko predstavljanje, kao i mogućnost kandidranja svakoj osobi s pravom glasa u BiH."
U šestom, pak, "posebno naglašavaju" kako Centralna izborna komisija "nije i ne može biti zakonodavac niti ima pravo preuzimati nadležnosti Parlamenta BiH": "Jednako naglašavamo da CIK nije imenovan u skladu s odredbama Izbornog zakona. Ako se Izborni zakon ne bude izmijenio u skladu s prethodnim tačkama i unatoč tome budu raspisani i provedeni izbori - HNS će ih smatrati suprotnom Ustavu. Takvom postupku suprotstavit ćemo se legitimnim, pravnim i političkim sredstvima."
A onda dolazi sedmi zaključak, koji će, sigurno smo, izazvati najviše pažnje u narednom periodu:
"HNS i sve njegove članice će s krajnjom pažnjom pratiti nastavak političkih
pregovora o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim reformama
kao i rješenja ukupne političke situacije u BiH. ", počinje ovaj zaključak, pa počinje prijetnja:
"Ako se i dalje nastavi s procesom dekonstituiranja hrvatskog naroda, HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH."
Na pitanje novinara da pojasni ovaj zaključak, Čović je odgovorio kako smatra da ne treba nijedno pojašnjenje ovih zaključaka.
"Dugi su, nedvosmisleni i jasni. Da li će neko iz jedne rečenice jednog zaključka, nešto zaključiti, to ostavljamo svakom na volju. HNS i sve njene članice su se obavezal da ove zaključke provedu u praksu", izgovorio je.
Pričao je i kako bi bio najsretniji da se priča o izbornom zakonu riješi u narednih 10 dana, "da možemo organizirati izbore i otvoriti evropske procese". Najavio je i nastavak političkih pregovora, vjerovatno u utorak u Mostaru, govorio je i o "svojoj domovini BiH", a sve je zaključio riječima
"Uvjeren sam da će kolege, Bošnjaci, razumjeti do kraja ovo što smo danas usvojili. No, bude li način ponašanja kao i dosad, naravno da ovdje niko nema optimizam da će se ovdje nešto riješiti."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.