Alkalaj: UN se nisu snašle u situaciji kako da spriječe zločine i agresiju na BiH
Sven Alkalaj, ambasador i stalni predstavnik Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama govorio je kao uvodničar na sesiji Kruga 99.
Povod održavanja sesije je obilježavanje 30. godišnjice od članstva BiH u UN-u.
Podsjetio je na dešavanja prije 30 godina i okolnosti u kojima se tada BiH nalazila. Posebno je istakao embargo na oružje koje su UN donijele na prijedlog tadašnje jugoslovenske delegacije to jest da se stavi zabrana na uvoz oružja u zemlje bivše Jugoslavije.
Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1
"Svi znamo kako nas je to pogodilo i šta smo sve morali raditi, oružja je bilo, ali ga nije bilo na pravoj strani. Bilo ga je kod agresora koji je išao da uništi BiH i njenu državnost", napomenuo je Alkalaj.
Sam čin prijave, kako je istakao, nije tekao bez komplikacija.
"Nisam bio prisutan, ali su mi to prenijeli Muhamed Šaćirbegović i Haris Silajdžić. Aplikacija se mora podnijeti mjesec dana za prijem u UN u uredu Generalnog sekretara. Međutim, 15. maja je nastala zbrka da nema aplikacije BiH. Ili ona koja ima nije bila važeća, bez originalnog potpisa predsjednika Izetbegovića.
Sarajevo je tada bilo u opsadi, ali su Šaćirbegović i Silajdžić uspjeli da čitav taj tekst ponovo napišu i predaju prijavu", ispričao je Alkalaj.
U tom momentu je, kako je napomenuo, bilo 175 država u UN-u.
"Ujedinjene nacije nisu se snašle u situaciji kako da spriječe zločine i ageresiju na BiH. Velika poteškoća za nas u BiH je bio nepravedni embargo.
BiH je nakon rata nastavila učešće u UN-u. Članstvo BiH kao nestalne članice u Vijeću sigunosti u periodu 2010-2011. godine bilo je veoma važno", kazao je Alkalaj.
Ujedinjene nacije, kako je rekao, nisu savršene kao organizacija, ali su potrebne svijetu.
Osvrnuo se i na invaziju Rusije na Ukrajinu.
"Neke stvari zbog odlučivanja i konstrukcije nije moguće provesti zbog prava veta. Ovo je prvi put da je stalna članica Vijeća sigurnosti izvršila agresiju na članicu UN-a", te napomenuo da se snage NATO-a ne mogu uključiti u rat u Ukrajini jer bi to bilo ravno trećem svjetskom ratu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.