Žrtve prijedorskog genocida: Jasmin, dječak za kojeg je bila pripremljena Tomašica
Ispred džamije u Hambarinama, mjestu iz kojeg je maja 1992. počeo prijedorski genocid, danas će biti klanjana dženaza Jasminu Čauševiću, koji je umro 3. februara u 40. godini.
On se kao 13-godišnji dječak našao ispred streljačkog voda agresorskih snaga u prijedorskom selu Bišćani. U proljeće 1992. godine otac mu je ubijen, kao i veliki broj bližih rođaka i komšija, a on tada teško ranjen.
Piše: Faruk Vele
Tako, dok se provode posljednje faze genocida na prostoru naše domovine nazvanom imenom Republika Srpska, uključujući, kako to eksperti navode, negiranje i trijumfalizam, s ovog svijeta, jedna po jedna, u tišini odlaze žrtve najstrašnijih zločina u Europi poslije Drugog svjetskog rata.
Miran i pošten čovjek
„Jasmin Čaušević će ostati upamćen kao miran i pošten čovjek, humanista, izuzetno talentiran u poslu, svestrana osoba i iskreni vjernik, musliman. Sama činjenica da je i Jasminov prerani odlazak potresao toliko ljudi i toliko medijski popraćen govori u prilog o njegovoj ljudskoj veličini“, priča za Radiosarajevo.ba Sudbin Musić, borac za ljudska prava i aktivista.
Sudbin veli da je Jasmin svojom odlukom da životnu priču podijeli s javnošću u regionu, dao je nemjerljiv doprinos „čuvanju uspomena na zločine počinjene u Prijedoru“, dajući im pritom jednu potpuno novu dimenziju.
„Posebno je to očito u dijelu Prijedora odakle smo nas dvojica, području lijeve obale Sane za koju je i pripremljena „Tomašica“ (najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata, op.a.). I svojim preranim odlaskom on nam je to još jedanput ponovio, ponovo ispričao svoju životnu priču, opominjući bh. javnost na populaciju kojoj je pripadao, a koja je i dalje zaboravljena“, ogorčeno navodi Musić, i sam žrtva.
Dodaje da su ratne traume definitivno utjecale na Jasminovo zdravlje. A nije jedini.
Volja sudbine
Koliko je, dodaje on, rat uzrokom našoj toliko šizofrenoj svakodnevnosti u državi najvećih nezadovoljnika u Europi?
„Jasmin je spas i utjehu tražio u vjeri i znam da je ovaj trenutak i prihvatio isključivo i samo kao Božju odredbu. Zato, molim dragog Boga, da mu se smiluje i podari mu lijepo mjesto tamo gdje je najljepše, u lijepom Dženetu“, zaključio je Musić.
Jedan dio Jasminove duše zasigurno je otišao tog proljeća prije skoro 27 godina. On je, međutim, voljom sudbine, ostao - da nam prenese Istinu.
Danas odlazi na Bolji svijet, svojim voljenima, neprežaljenima... Neka je rahmet njegovoj velikoj duši. Sjetite ga se u svojim mislima i molitvama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.