Zbog pušenja razlika u dugovječnosti muškaraca i žena
Francuska studija objavljena u specijaliziranom časopisu Tobacco Control pokazala je kako je veća stopa pušača među muškarcima djelomično odgovorna za razlike u dugovječnosti između muškaraca i žena u Europi.
Utvrđeno je da je pušenje važan čimbenik životnog vijeka muškaraca, koji posebno u razvijenim europskim zemljama, žive kraće od žena.
U studiji se navodi kako je pušenje odgovorno za 40 do 60 posto razlike u dugovječnosti. Kao uzrok se spominju i biološki faktori te činjenica da se žene više brinu za zdravlje od muškaraca.
Stručni tim koristio je podatke Svjetske zdravstvene organizacije o stopi smrtnosti među spolovima bez obzira na uzrok i s obzirom na pušenje i alkoholizam, u 30 europskih zemalja za 2005. godinu. Većina zemalja u kojima je razlika u životnom vijeku muškaraca i žena velika, nalazi se u istočnoj Europi. Znatne razlike su i u Belgiji, Španjolskoj, Francuskoj, Finskoj i Portugalu.
Znanstvenici smatraju da bi radikalne promjene u potrošnji cigareta u nadolazećim desetljećima trebale utjecati na smanjenje razlike u smrtnosti među spolovima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.