Vremeplov: Stadion Asim Ferhatović Hase

Radiosarajevo.ba
Vremeplov: Stadion Asim Ferhatović Hase


Olimpijski Stadion "Koševo" - objekat je dobio ovaj status zahvaljujući činjenici da su na ovom mjestu 7. februara 1984. godine, otvorene XIV Zimske Olimpijske igre. Prvi put u istoriji Zimskih olimpijskih igara, Olimpijada je otvorena na stadionu nogometno-atletske namjene.
Objekat je lociran u okviru kompleksa Sportsko-rekreativnog centra "Koševo" u širem okruženju zone Koševske doline u Sarajevu.



Na prostoru gdje se danas nalazi stadion Koševo odnosno Asim Ferhatović Hase nalazilo se kupalište Jezero. Voda je dolazila iz Koševskog potoka, prolazila kroz filtere, te preko slapa u nagibu slijevala se u dječiji, plitki dio. Iz ovog dijela otjecala je u Jezero. Njegove obale bile su obrasle travom, a dno popločano kamenim pločama.

Glavni ulaz u kupalište vodio je iz Nahorevske ulice (sada Patriotske lige) kroz veliku kapiju sa blagajnama. S lijeve strane od ulaza nalazili su se tereni za male sportove, a sa desne, u dužini od oko 200 metara kabine, prostorije za ljekara i pomoćno osoblje (čuvare, učitelje plivanja itd.).

Izgradnja Stadiona "Koševo" počela je 1947. godine. Koristeći prirodni amfiteatar Stadion je inkorporiran u dolinu Koševskog potoka i ima karakteristike tzv."pejsažnog stadiona". 1950. godine završena je atletska staza i teren. 1951. godine izgrađeni su pomoćni tereni 2 i 3.

Prva međunarodna nogometna utakmica odigrana je 1954. godine između Jugoslavije i Turske. 1966. godine održane Balkanske atletske igre, izgrađena upravna zgrada, sa svlačionicama, ložom i restoranom, novinarske kabine, trenažni atletski poligon, postavljen električni semafor, rasvjeta. Projektant ondašnjeg objekta bio je arhitekt Vaso Todorović u saradnji sa arhitektom Anatolij Kirjakovim. 1977. godine Uprava Centra raspisala je natječaj za osavremenjivanje cijelog kompleksa na kome su prvu Nagradu osvojili arhitekti Alikalfić Lidumil i Đapa Dušan.

U okviru priprema za XIV. Zimske Olimpijske igre Sarajevo 1984. objekat je temeljno rekonstruisan, pri čemu su autori sačuvali pejsažni karakter stadiona, dok su gledalište i atletska staza u potpunosti obnovljeni.

Tokom agresije 1992-95 godine Stadion je pretrpio znatna oštećenja koja su, nakon rata, sanirana zahvaljujući pomoći međunarodne zajednice.

Olimpijski Stadion "Koševo" čine glavni teren sa atletskom stazom, pomoćni teren 2 i pomoćni teren 3 sa umjetnom travom. Trenutno Stadion ima kapacitet od 36.500 sjedećih mjesta. Rekord Stadiona, kada su u pitanju sportske manifestacije, je iz sezone 1981/82, na utakmici fudbalskog prvenstva Jugoslavije, utakmica FK "Sarajevo" - FK "Željazničar". Tada je utakmici gradskih rivala prisustvovalo najmanje 55.000 gledalaca, a neke od tadašnjih novina su objavile podatak da je utakmici prisustvovalo i 64.000 gledalaca.

Pogledajte foto galeriju

csrsa.ba/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije