Voda na Vrelu Bosne nije za piće
Radiosarajevo.ba
Nakon što su prije nekoliko dana u vodi na izvorištu rijeke Bosne otkrivene fekalne bakterije, voda na Vrelu Bosne je zabranjena za upotrebu, a inspekcije na terenu pokušavaju otkriti šta je uzrok onečišćenja vode. Dok se čekaju rezultati posljednjih bakterioloških testiranja, razgovarali smo sa direktorom Javne ustanove Park prirode Vrelo Bosne, Osmanom Delićem.
RadioSarajevo: Gospodine Deliću, šta se dešava u Parku prirode Vrelo Bosne od kad su na izvorištu rijeke otkrivene fekalne bakterije?
Delić: Mi smo prošloga četvrtka dobili nalaz iz Javne ustanove Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo da su na samom izvorištu pronađene fekalne bakterije ešerihije itd. i mi smo odmah reagovali, postavljene su table upozorenja da voda nije za piće, a odmah nakon toga smo tražili da se izvrši ponovni bakteriološki nalaz od Zavoda za javno zdravstvo i od Kantonalnog javnog preduzeća Vodovod.
To je i urađeno u utorak, i u toku današnjeg dana očekujemo nove rezultate, dakle uzeti su uzorci u isto vrijeme i na istom mjestu. Takođe smo alarmirali i kantonalnu i federalnu inspekciju i već juče na terenu Igmana i Bjelašnice, na slivnom području izvorišta Vrela Bosne bila je i kantonalna i federalna inspekcija i očekujemo u narednih par dana i njihove nalaze.
I dalje je područje obilježeno, da voda nije za piće.
RadioSarajevo: Voda nije za piće na Vrelu Bosne, mogu li ostali dijelovi grada biti mirni?
Delić: To je pitanje za JKP Vodovod, njihovi nalazi pokazuju da u sistemu nema nikakvih bakterija, nikakvih promjena, dakle, to je samo izvorište i sa izvorišta se ne uzima voda za piće.
RadioSarajevo: Znate li šta je uzrok onečišćenja vode?
Delić: Mogu biti razni razlozi, to će najbolje pokazati inspekcijski nalazi iz slivnog područja Igmana i Bjelašnice, da li se radi o površinskim vodama pošto smo imali dugi period kišnih dana ili je to posljedica otapanja snijega. A mogu biti u dubinske vode, može doći i do pucanja kanalizacionih cijevi itd.
RadioSarajevo: Jeste li imali i ranije slučajeva da se u vodi na izvorištu Bosne pojave fekalne bakterije?
Delić: Kantonalna javna ustanova je preuzela ovaj prostor u julu prošle godine i ovo je prvi takav pozitivan nalaz na ovom području. Danas smo angažovali i Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo da i drugom zaštićenom području Bijambare uzmu uzorke, da vidimo da li je i ta voda pogodna za piće.
RadioSarajevo: Dok ne stignu najnoviji rezultati testiranja vode, šta možemo preporučiti posjetiocima Parka Vrelo Bosne?
Delić: Ja bih zamolio sve sugrađane da ne konzumiraju vodu sa samog izvorišta, na jednom prostoru Vrela Bosne ima javna česma koja je uvezana u vodovodni sistem, ta voda je pod kontrolom i hlorisana te se može konzumirati, a na samom izvorištu zabranjujemo upotrebu vode. Imamo cjelodnevnu dežuru nadzornika prirode koji skreću pažnju da voda nije za piće a i prostor je vidno obilježen sa tablama upozorenja da voda nije za piće, dok ne dobijemo negativne nalaze.
Uklonjene su i sve ekološke kabine sa Vrela Bosne, sada je otvoren samo javni toalet koji je pod kontrolom javne ustanove i priključene na kanalizacionu mrežu grada.
RadioSarajevo: Gospodine Deliću, hvala Vam na razgovoru, pratićemo šta se dešava na Vrelu Bosne i u narednim danima. Nadam se da ćemo već sutra imati dobre vijesti.
Delić: Mi iz Kantonalog javnog preduzeća Park prirode Vrelo Bosne stojimo na raspolaganju našim sugrađanima.
Vezano: AG: Ko je dobio otkaz zbog fekalija na izvoru rijeke Bosne?
elvira, radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.