U Bihaću je počelo rođenje Jugoslavije: 80 godina od Prvog zasjedanja AVNOJ-a
![U Bihaću je počelo rođenje Jugoslavije: 80 godina od Prvog zasjedanja AVNOJ-a](https://storage.radiosarajevo.ba/article/476049/871x540/zgrada_muzej_prvo_zasjedanje_avnoj_bihac.jpg?v1669444430)
Bihać je krajem 1942. i početkom 1943. godine postao sjedište najvišeg vojnog i političkog rukovodstva NOP-a i središte oružane borbe naroda Jugoslavije.
U njemu je 26. i 27. novembra 1942. održano osnivačko i Prvo zasjedanje Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ).
Predviđeno je bilo da Skupštini prisustvuje 79 članova, od kojih na zasjedanje nisu mogla stići sedamnaestorica usljed neprijateljskih dejstava (delegati Slovenije i Vojvodine).
![Dodik nakon brukanja u Srbiji nastavio trabunjati: 'Birači zaslužuju bolje, hranitelja više nema'](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579089/300x185/milorad-dodik-januar-2025-ringier-2.jpg?v1739723456)
Dodik nakon brukanja u Srbiji nastavio trabunjati: 'Birači zaslužuju bolje, hranitelja više nema'
!["Ni velikosrpska, ni velikohrvatska, a ni begovat, ona će biti svoja – BiH!"](https://storage.radiosarajevo.ba/article/475964/300x185/Dan_drzavnosti_novembar2021_FV.jpg?v1669357033)
"Ni velikosrpska, ni velikohrvatska, a ni begovat, ona će biti svoja – BiH!"
AVNOJ je konstituiran kao općenacionalno i općepolitičko predstavništvo Narodnooslobodilačkog pokreta.
Prvo zasjedanje AVNOJ-a je bilo od velikog značaja za političku afirmaciju narodnooslobodilačkog pokreta na unutrašnjem i međunarodnom planu.
Ono je imalo oblik parlamentarne sjednice na kojoj su se pitanja od najveće državne važnosti razmatrale javno pred prisutnom publikom.
Ovaj događaj, kako su i proteklih godina govorili brojni poštovaoci Jugoslavije i antifašističkih tekovina iz zemlje i regiona na svečanosti obilježavanja AVNOJ-a, predstavlja vrlo značajan datum za noviju historiju Bosne i Hercegovine, kada su udareni temelji njene cjelovitosti i otvorenosti za sve narode i narodnosti.
U otporu fašizmu Bihać je bio jedna od svijetlih tačaka Europe, koja je u to vrijeme gotovo sva bila pod čizmom fašističke Njemačke.
U periodu od 2. do 4. novembra 1942. godine oslobođen je Bihać i njegova okolina.
Bihać je postao glavni grad oslobođenoga teritorija koji je obuhvatao skoro jednu petinu teritorija predratne Jugoslavije. Ova slobodna teritorija nazvana je Bihaćka republika i trajala je 86 dana.
U Bihaću je u vrlo kratkom vremenu tadašnja vlast stvorila elemente za nastanak Jugoslavije.
AVNOJ je bio temelj bivše federativne države u kojoj je jednakost i ravnopravnost bila osnovna postavka. Upravo zbog toga je ovo događaj od izuzetnog značaja za današnju BiH, jer svjedoči njenu državnost i integritet.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.