Prvi radovi: Pogledajte kako će izgledati novi poslovno-sportski centar na Bjelašnici
Dok se Jahorina gradi, te i iz godine u godinu te, s pravom, dobiva epitet jedne od najatraktivnijih destinacija u regionu, s brojnim manifestacijama i zanimljivim sadržajima, mnogi su se pitali šta se to pogrešno radi pa broj turista, te zimska i ljetna ponuda na olimpijskim planinama Bjelašnici i Igmanu nije na tako zavidnom nivou, odnosno nema turističkih sadržaja i posjetu kakvu zaslužuju po svojim prirodnim ljepotama i ogromnim potencijalima.
Piše: Faruk Vele
Razloga je više, i svakako imaju doticaja s našim društvenim uređenjem, pitanjem nadležnosti i prava. Znate onu, o puno baba i kilvoj djeci...
Šta turisti žele?
Ali, prije svega, mnogo istine ima u činjenici da turisti traže sadržaj, ideju, dobru ponudu... Da bi se to osiguralo neophodni su turistički, sportski, kulturni, poslovni, ali i infrastrukturni sadržaji kakvi se grade u našoj blizini, ali i u cijelom svijetu.
Današnjim turistima, posebno u vrijeme oštre konkurencije i neograničene ponude na svjetskoj i regionalnoj razini, nije dovoljno pokazati samo livadu i očekivati da će tu ostati danima! Osim toga, većina svjetskih planinskih centara je shvatila da se ne može živjeti samo od zimske sezone nego je potrebno i osigurati i sadržaje ljeti.
Važan korak na tom putu napravljen je ovih dana na olimpijskoj Bjelašnici, gdje su započeli infrastrukturni radovi kao priprema za izgradnju "Poslovno-sportskog centra Trnovo", u srcu Bjelašnice, jednog od najmodernijih u Bosni i Hercegovini.
U duhu dobre saradnje Vlade Kantona Sarajevo i Općine Trnovo, koji su prošle godine potpisali i sporazume o sufinansiranju, s desne strane na ulazu u zonu Babinog Dola, bit će izgrađen centar na površini od 11,21 hektara, na nadmorskoj visini od blizu 1.300 metara.
U sjevernom dijelu kompleksa gradit će se nogometni teren dimenzija 80×120 metara, koji će biti pokriven prirodnom travom, te tribina od 1.000 mjesta s istočne strane. Iza nje smještene će biti svlačionice i sanitarni čvorovi, kao i servis za posjetioce.
U produžetku terena, prema južnoj strani, planirana je izgradnja Balon hale s vještačkom travom, koji će biti pokriven balonom u zimskim mjesecima i imat će grijanje. Također, na navedenoj lokaciji bit će napravljen i pomoćni nogometni teren, koji će, također, biti pokriven prirodnom travom. Uz to će se nalaziti po jedno igralište za mali nogomet, rukomet, košarku i odbojku, koje će se moći koristiti i zimi jer će biti natkrivena.
U Općini Trnovo, koja zajedno sa Vladom KS realiziraju ovaj projekt, uvjereni su da će najbolji domaći, regionalni evropski klubovi dolaziti da treniraju ovdje, te će se i na taj način proširiti turistička ponuda kako bismo na olimpijskim ljepoticama imali jedan od glavnih sportsko - rekreacionih centara u ovom dijelu Evrope!
Nukleus poslovno-sportskog centra čini sportska dvorana s holom i poslovnim centrom.
Brojni sadržaji
Ona će se nalaziti u južnom dijelu, u kontaktnoj zoni s Babinim Dolom, uz poslovne objekte.
Dvorana će imati 500 mjesta za gledaoce i prateće sadržaje, dok će hotel imati 90 ležajeva, prostorije za sastanke, polivalentnu dvoranu za konferencije, prostor za odmor i zabavu, bazen, fitness i spa, teretanu, saunu, kuglanu, te priručnu ambulantu i apoteku. Hotel će biti povezan sa sportskom dvoranom.
Svi ovi sadržaji će, uz ostalo, omogućiti i organiziranje različitih manifestacija, uključujući koncerte najvećih muzičkih zvijezda Bosne i Hercegovine i Balkana, nešto što već izaziva veliki interes na Jahorini. Prisjetimo se prošlogodišnjeg koncerta Bijelog dugmeta i fenomenalne atmosfere na olimpijskoj planini.
Tu je i Poslovni centar koji u funkcionalnom smislu predstavlja zaseban objekt koji je povezan sa hotelom.
Na najvišem uzvišenju na prostoru na kojem će biti izgrađen centar predviđen je restoran – vidikovac, kao i devet objekata smještajnih kapaciteta – apartmana. Da bi se ovaj generacijski cilj ostvario neophodno je stvoriti uvjete za investiranje, a u Trnovu očekuju podršku viših nivoa vlasti.
Planine Bjelašnica i Igman bi trebale da budu atraktivne posjetiteljima tokom cijele godine, a Sarajevo zaslužuje ovu investicionu šansu. Realizacija kompletnog projekta bi nesumnjivo dodatno osigurala da Sarajevo postane moderna turistička destinacija. Okvirni plan sa završetak projekta je dvije i pol godine, a procijenjena vrijednost projekta je 16,9 miliona KM.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.