Protiv nasilja nad seksualnim radnicama
17. decembra je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad seksualnim radnicama. Ovaj malo poznati datum u nizu raznih kampanja sličnog tipa obilježava se od 2003. godine u cijelom svijetu, a po prvi put ove godine u Bosni i Hercegovini za šta se pobrinulo Udruženje PROI (LINK! www.ugproi.ba) – jedina organizacija u Bosni i Hercegovini koja radi na prevenciji i iskorjenjivanju svih oblika nasilja nad seksualnim radnicama.
Stalno izložene nasilju
Vjerovatno je malo ko svjestan da su seksualne radnice najugroženija populacija žena kada je riječ o nasilju, posebno u državama gdje je seksualni rad je ilegalan i kriminaliziran. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad seksualnim radnicama ima za cilj da skrene pažnju na žene koje žive na marginama našeg društva i o kojima se ne brinu ni pojedinci ni državne institucije.
85 % žena uključenih u seksualni rad su žrtve psihološkog, fizičkog i/ili seksualnog nasilja od strane supruga, drugog člana porodice, klijenta i/ili svodnika. // 4 od 5 seksualnih radnica trpi psihološko nasilje // 4 od 6 seksualnih radnica trpi fizičko nasilje // 3 od 5 seksualnih radnica trpi seksualno nasilje // Svaka sedma seksualna radnica trpi napad oružjem // 80% seksualnih radnica ne prijavljuje pretrpljeno nasilje institucijama za provedbu zakona.
Ovaj dan skreće pažnju na zločine počinjene nad seksualnim radnicima diljem svijeta, kao i potrebu za uklanjanjem stigme i diskriminacije koje produbljuju zakoni prema kojima je seksualno nasilje, zapravo, prihvatljivo.
Prema široj definiciji, seksualni rad je razmjena novca ili robe za seksualne usluge, bilo to redovno ili povremeno, uključujući ženski, muški i transrodni spol, odrasle, mlade i djecu. Također, pod seksualnim radom se podrazumijeva i situacija kada seksualni radnik/radnica svjesno ili nesvjesno smatra taj čin izvorom svojih prihoda. Ova terminologija je osmišljena od samih seksualnih radnika kao neutralna u odnosu na riječ „prostitucija“ i druge vulgarne nazive ove profesiji.
Seksualni rad za puno ljudi znači vrstu rada a ne društvenu stigmu i tako treba da bude tretiran što ne znači, opet, da ga treba ga poistovjetiti sa trgovinom ljudima ili savremenim ropstvom.
Preko 2000 seksualnih radnica u BiH
U Bosni i Hercegovini seksualni rad je ilegalan, ali prema procjeni Udruženja PROI, u BiH trenutno ima 2.300 seksualnih radnica. One su u bosanskohercegovačkom društvu duboko stigmatizirane i često su izložene etiketiranju, neodobravanju i diskriminaciji. Stoga se vrlo često smatraju „lakom metom“ za uznemiravanje i nasilje iz više razloga. Smatra se da su nemoralne, te da zaslužuju kaznu. Većina žena seksualnih radnica smatraju nasilje „normalnim“ ili „dijelom njihovog posla“ i nemaju informacije o vlastitim ljudskim pravima.
17. decembra Udruženje PROI pokrenulo je akciju „Zlostavljanje - STOP: Nasilje nije u opisu posla seksualnih radnica“
Populaciono istraživanje o prevalencjii rodno zasnovanog nasilja nad ženama seksualnim radnicama u Bosni i Hercegovini, podržano od strane UNIFEM-a, implementirano udruženjem PROI u augustu-oktobru 2010). Udruženje PROI ne ohrabruje i ne potiče na angažman osoba u seksualni rad. Također, ne reklamiramo i ne promičemo pružanje seksualnih usluga. Misija Udruženja PROI je podržavati, razvijati i zagovarati za integrirani pristup u području droga, HIVa, javnog zdravstva i socijalne isključenosti slijedeći se načelima humanizma, ravnopravnosti spolova, tolerancije, partnerstva i poštivanje ljudskih prava i sloboda.
Cilj akcije je da skrene pažnju na prisutnost seksualnog rada i nasilja nad osobama koje pružaju seksualne usluge. Na ovaj način prvi put u BiH će se obilježiti 17. decembar - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad seksualnim radnicama. Na lokacijama na kojim je evidentirano pružanje seksualnih usluga volonteri su informirali zainteresirane prolaznike o problemu nasilja nad seksualnim radnicama.
U toku akcije zainteresiranim predstavnicima medija su bili prezentirani i nalazi istraživanja o prevalenciji rodno zasnovanog nasilja nad seksualnim radnicama. Istraživanje je podržano od strane UNIFEM-a (dio UN Women) a implementiralo ga je Udruženje PROI, na uzorku od 100 ispitanica u Sarajevu i Zenici, u periodu august – oktobar 2010. Svi plakati koji prate akciju su dizajnirani od strane seksualnih radnica, saopšteno je iz Udruženja PROI.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.